Kiedy trzeba zapłacić "podatek komunijny"? Sprawdź, kto powinien to zrobić

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
prawo.pl/lex.pl/TVN24
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Prezenty na komunię są różne, jednak część z nich bywa bardzo wartościowa. Kiedy podarunek przekracza pewną wartość, powinno się odprowadzić specjalny podatek lub zgłosić darowiznę. Kiedy trzeba taki podatek zapłacić po otrzymaniu prezentu na Pierwszą Komunię? Kto powinien to zrobić?

Podatek od prezentu z komunii - kiedy trzeba go zapłacić

Zbliża się "sezon komunijny". Dzieci z okazji tej ceremonii często otrzymują drogie prezenty. A te podlegają opodatkowaniu, zwłaszcza, jeśli były bardzo wartościowe. Znaczenie ma również to, kto wręczył podarek. Prezenty komunijne objęte są tak samo, jak wszystkie inne, przepisami podatkowymi o prezentach i darowiznach, a konkretnie Ustawą o podatku od podatków i darowizn.

W związku z nią opodatkowaniu podlegają darowizny przekraczające:

 • 10 434 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (limit pięcioletni),
 • 7 878 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (limit pięcioletni),
 • 5 308 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (limit pięcioletni).

W przypadku prezentu dla dziecka, które otrzymuje prezent na pierwszą komunię, rodzice zaliczani są do I grupy podatkowej (10 434 zł). Także dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo oraz przybrani rodzice znajdują się w tej grupie. W grupie II znajduje się rodzeństwo rodziców, ich żony lub mężowie, a także dzieci. Pozostałe osoby zaliczane są do grupy III.

Podatek należy odprowadzić w sytuacji, jeśli prezent przekracza daną wartość, jednak dopiero po zsumowaniu z darowiznami z ostatnich pięciu lat.

- Jeśli wartość darowizny nie przekracza powyższych limitów nie powstanie obowiązek podatkowy. Trzeba jednak pamiętać, że przy obliczaniu limitów przy darowiznach od tej samej osoby, trzeba zsumować wartość wszystkich przedmiotów (także środków pieniężnych) z ostatnich pięciu lat - podreślił Jakub Owczarek, manager i radca prawny z kancelarii Filipiak Babicz Tax dla TVN24.

Podatek od prezentu komunijnego - sprawdź, do jakiej grupy należysz

Do grupy I należą:

 • rodzeństwo,
 • małżonkowie,
 • teściowie,
 • wstępni dzieci, wnuki i prawnuki,
 • zstępni rodzice, dziadkowie i pradziadkowie,
 • macocha i ojczym,
 • pasierb i pasierbica,
 • synowa i zięć,
 • osoby tworzące rodzinę zastępczą,
 • osoby, które prowadzą rodzinny dom dziecka, pracownicy placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej,
 • wychowankowie rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo wychowawczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-terapeutycznych.

Do grupy II należą:

 • rodzeństwo rodziców,
 • małżonkowie rodzeństwa (bratowa i szwagier),
 • rodzeństwo małżonka,
 • rodzeństwo rodziców,
 • zstępnych rodzeństwa czyli dzieci, wnuki i prawnuki.

Do grupy III należą:

 • osoby o dalszym stopniu pokrewieństwa kuzyni, rodzina macochy czy ojczyma,
 • osoby niespokrewnione przyjaciele, koledzy i współpracownicy,
 • wszystkie pozostałe osoby, których nie wymieniono w powyższych dwóch grupach podatkowych.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od prezentu z okazji Pierwszej Komunii

Najbliższa rodzina ma możliwość skorzystania ze specjalnego zwolnienia od podatków. Oznacza to, że jeśli prezent od rodziców, dziadków, rodzeństwa, przybranych rodziców i pradziadków przekroczy wartość I grupy, to nie ma konieczności płacenia podatku. Mimo to należy dokonać zgłoszenia darowizny. 

- Prezenty od rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy, nawet jeśli ich wartość będzie wyższa niż 10 434 zł, nie spowodują obowiązku zapłaty podatku, jeśli darowizna zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego. Zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania prezentu. Dodatkowym warunkiem jest jeszcze, jeśli prezentem były pieniądze, aby były przekazane przelewem bankowym. Nie może to być gotówka w kopercie - wskazuje Jakub Owczarek.

Prezent na komunię - zgłoszenie darowizny

Zgłoszenie darowizny powinni wykonać rodzice lub opiekunowie prawni w imieniu swojego dziecka. Należy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu. Aby móc zgłosić darowiznę, powinna być możliwość ich udokumentowania. Z tego względu prezenty w gotówce są problematyczne. Otrzymanie prezentu powinno się złożyć przez odpowiedni formularz na Portalu Podatki.gov.pl lub w usłudze e-Deklaracje. następnie wysyła się dokumenty do urzędu skarbowego przez Internet bądź składa w urzędzie i wysyła pocztą. 

Ile trzeba zapłacić podatku za prezenty komunijne

Złożenie formularza jest bezpłatne. W przypadku płacenia podatku od darowizn wszystko zależy od wartości prezentu oraz grupy podatkowej. Aby obliczyć wysokość podatku, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, np. Kalkulator podatku od spadków i darowizn

Zmiany w podatku od darowizn

Obecnie trwają prace nad zmianami w podatku od spadków i darowizn. Jest jednak mało prawdopodobne, że obejmą one tegoroczny sezon komunijny. - czytamy na TVN24. Jeśli jednak wejdą w życie, to kwoty zostaną podwyższone, a nie obniżone. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: prawo.pl/lex.pl/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rainbowphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości