Finanse i Praca

Kiedy trzeba zapłacić "podatek komunijny"? Sprawdź, kto powinien to zrobić

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
prawo.pl/lex.pl
Komunia święta

Prezenty na komunię są różne, jednak część z nich bywa bardzo wartościowa. Kiedy podarunek przekracza pewną wartość, powinno się odprowadzić specjalny podatek lub zgłosić darowiznę. Kiedy trzeba taki podatek zapłacić po otrzymaniu prezentu na Pierwszą Komunię? Kto powinien to zrobić?

Podatek od prezentu z komunii - kiedy trzeba go zapłacić

Maj to "sezon komunijny". Dzieci z okazji tej ceremonii często otrzymują drogie prezenty. A te podlegają opodatkowaniu, zwłaszcza, jeśli były bardzo wartościowe. Znaczenie ma również to, kto wręczył podarek. Prezenty komunijne objęte są tak samo, jak wszystkie inne, przepisami podatkowymi o prezentach i darowiznach, a konkretnie Ustawą o podatku od podatków i darowizn.

Pierwsza Komunia

Ile kosztuje organizacja komunii?
Ile kosztuje organizacja komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W związku z nią opodatkowaniu podlegają darowizny przekraczające:

  • 9 637 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (limit pięcioletni),
  • 7 276 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (limit pięcioletni),
  • 4 902 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (limit pięcioletni).

W przypadku prezentu dla dziecka, które otrzymuje prezent na pierwszą komunię, rodzice zaliczani są do I grupy podatkowej (9 637 zł). Także dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo oraz przybrani rodzice znajdują się w tej grupie. W grupie II znajduje się rodzeństwo rodziców, ich żony lub mężowie, a także dzieci. Pozostałe osoby zaliczane są do grupy III.

Podatek należy odprowadzić w sytuacji, jeśli prezent przekracza daną wartość, jednak po zsumowaniu z darowiznami z ostatnich pięciu lat.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od prezentu z okazji Pierwszej Komunii

Najbliższa rodzina ma możliwość skorzystania ze specjalnego zwolnienia od podatków. Oznacza to, że jeśli prezent od rodziców, dziadków, rodzeństwa, przybranych rodziców i pradziadków przekroczy wartość I grupy, to nie ma konieczności płacenia podatku. Mimo to należy dokonać zgłoszenia darowizny. 

Prezent na komunię - zgłoszenie darowizny

Zgłoszenie darowizny powinni wykonać rodzice lub opiekunowie prawni w imieniu swojego dziecka. Należy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu. Aby móc zgłosić darowiznę, powinna być możliwość ich udokumentowania. Z tego względu prezenty w gotówce są problematyczne. Otrzymanie prezentu powinno się złożyć przez odpowiedni formularz na Portalu Podatki.gov.pl lub w usłudze e-Deklaracje. następnie wysyła się dokumenty do urzędu skarbowego przez Internet bądź składa w urzędzie i wysyła pocztą. 

Ile trzeba zapłacić podatku za prezenty komunijne

Złożenie formularza jest bezpłatne. W przypadku płacenia podatku od darowizn wszystko zależy od wartości prezentu oraz grupy podatkowej. Aby obliczyć wysokość podatku, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, np. Kalkulator podatku od spadków i darowizn

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: prawo.pl/lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rainbowphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości