Porady

Mycie samochodu - jakich błędów nie popełniać?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Cavan Images/Getty ImagesJak poprawnie myć samochód?

Auto, choć najbardziej brudzi się jesienią i zimą, powinno być utrzymywane w czystości bez względu na porę roku. W tym celu możemy skorzystać z różnego rodzaju myjni lub wysprzątać pojazd samodzielnie. Jak skutecznie myć samochód?

Lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z myjni bezdotykowej czy automatycznej? Czy mycie samochodu może doprowadzić do porysowania lakieru? Jeśli tak, to jak tego uniknąć, gdy chcemy samodzielnie umyć samochód ?

Jak myć samochód na myjni? Automatyczna czy bezdotykowa?

Myjnia to pierwsze rozwiązanie, które przychodzi do głowy, kiedy planujemy zmyć brud z naszego samochodu. Wybór jest spory, ponieważ możemy myć samochód na myjni automatycznej, bezdotykowej lub ręcznej. Najszybsze i powszechnie wybierane rozwiązanie to myjnia automatyczna, gdzie auto wjeżdża do „tunelu” ze szczotek ustawionych na prowadnicach. Co zrobić, by samochód został dokładnie umyty? Najpierw – przed wjazdem na myjnię – dla bezpieczeństwa auta najlepiej złożyć lusterka i odkręcić antenę. Niestety czasami te elementy mogą zostać uszkodzone przez szczotki myjące samochód. Następnie ustawiamy równo auto i... tyle. Efekty mycia samochodu na myjni automatycznej? Nie są idealne. Zdarzają się niedoczyszczone elementy w trudno dostępnych miejscach, które później trzeba samodzielnie wyczyścić szmatką. Specjaliści odradzają częste mycie samochodu na myjni automatycznej ze względu na negatywny wpływ tego procesu na lakier.

Samochody: gadżety, aplikacje, ceny aut używanych

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Inna odpowiedź na pytanie jak myć samochód? Myjnia bezdotykowa. Wjeżdżamy autem na stanowisko i za pomocą myjki wysokociśnieniowej z wodą i detergentami zmywamy brud z samochodu. W niektórych myjniach można skorzystać z aktywnej piany.

Jak myć samochód myjką ciśnieniową? Przede wszystkim musimy trzymać ją kilkadziesiąt centymetrów od samochodu. Ciśnienie wody jest tak mocne, że może doprowadzić do mikrouszkodzeń lakieru, a w efekcie do matowienia auta. Jeśli samochód wyposażony jest w aluminiowe felgi, nie powinniśmy używać wobec nich silnego strumienia wody z bliskiej odległości. Może to doprowadzić do ich szybszego zniszczenia. Na koniec mycia powinniśmy bardzo dokładnie spłukać brud, bo podczas późniejszego wycierania samochodu drobiny piasku mogą rysować lakier na karoserii.

W związku z tym, że w gąbkę mogą wnikać pozostawione na karoserii drobiny piasku, lepiej użyć do tego delikatnej ściereczki (mikrofibra lub ircha). Unikniemy wówczas zarysowań na aucie.

Jak myć samochód ręcznie?

Zanim poznamy porady, jak myć samochód ręcznie, musimy wiedzieć, że polskie prawo zakazuje mycia aut w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Za mycie auta przed blokiem lub na własnej posesji można zapłacić nawet 500 złotych mandatu (zależy od tego, jaką wysokość kary ustalą lokalne samorządy). Żeby swobodnie myć samochód ręcznie na własnej posesji, musielibyśmy wyposażyć ją w odpływ zużytej wody do kanalizacji i nieprzepuszczalne podłoże. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tych udogodnień, spokojnie możemy przystąpić do mycia.

Jak myć samochód ręcznie? Karoserię auta myjemy, zaczynając od góry i stopniowo przesuwając się ku dołowi. Przygotowujemy miękką szmatkę z mikrofibry lub specjalną rękawicę z tego materiału. Gąbka nie jest wskazana (ze względu na ryzyko zarysowania karoserii). Do mycia ręcznego najlepiej przygotować dwa wiadra – w jednym będzie czysta woda do płukania szmatki, a w drugim woda z detergentem. Na stacjach paliw lub w branżowych sklepach bez problemu znajdziemy wiele detergentów, nawet wysokiej klasy szamponów, które przeznaczone są do mycia lakierów samochodowych. Do trudniejszych zabrudzeń używamy glinki przystosowanej do czyszczenia lakieru (uprzednio trzeba ją zmiękczyć, ugniatając w palcach). Z preparatów chemicznych możemy też skorzystać w przypadku usuwania owadów z karoserii. Niestety, może być tak, że w wyniku częstego mycia oraz zwykłej eksploatacji lakier naszego samochodu zmatowieje, pojawią się na nim rysy. Jest jednak na to sposób – możemy go wypolerować lub zlecić tę usługę specjaliście.

Jak myć nowy samochód?

Odpowiednie dbanie o czystość nowego samochodu jest jednym z warunków dłuższej eksploatacji i utrzymania wyższej wartości auta. Mycie nowego samochodu możemy zlecić specjalistycznym firmom zajmującym się autodetailingiem. Auto jest wówczas zabezpieczane ceramicznymi lub kwarcowymi powłokami permanentnymi, których – według specjalistów – efekt może utrzymywać się nawet przez dwa lata. Czyszczenie auta odbywa się powoli, rozłożone jest na wiele etapów i używa się do tego kosmetyków najwyższej jakości. Ceny tego rodzaju usługi wynoszą nawet około tysiąca złotych. Oczywiście, jeśli nie zabraknie nam chęci i determinacji, cały ten precyzyjny proces możemy przeprowadzić samodzielnie.

Jak myć samochód zimą?

Czy istnieją konkretne zalecenia, jak myć samochód zimą? To trudny czas dla auta ze względu na powszechnie używaną do posypywania dróg sól oraz piasek, których ślady możemy znaleźć na karoserii. Wiele zależy również od temperatury. Jeśli wskaźnik termometru znajduje się powyżej zera, możemy bez obawy o uszkodzenia uszczelek czy zamków umyć samochód.

A czy myć samochód zimą, kiedy temperatura spada do zera? Musimy pamiętać, by po skorzystaniu z myjni dokładnie wytrzeć samochód do sucha. W innym przypadku możemy nie otworzyć drzwi z powodu zamarzniętych uszczelek lub zamków. Mycie auta na mrozie spowoduje, że na jego karoserii wytworzy się warstwa lodu, jest to więc pozbawione sensu. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości