Co warto zobaczyć w Łodzi? Poznaj atrakcje i zabytki miasta

Łódź
Co warto zobaczyć w Łodzi? Poznaj atrakcje i zabytki miasta
Źródło: pawel.gaul/Getty Images
Łódź zaliczana jest do największych i najbardziej zaludnionych miast w Polsce. To miejsce o niezwykle bogatej historii, w którym spotykają się różnorodne kultury. Widać to także po tym, jak wiele atrakcji oferuje Łódź oraz jej okolice.

Miasto jest też jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych, naukowych i przemysłowych. Doskonale je sportretował Władysław Stanisław Reymont w swojej powieści „Ziemia Obiecana”. Dawniej kojarzone głównie z przemysłem włókienniczym, dzisiaj prężnie się rozwija. Dlatego odwiedzając Łódź, można liczyć na ogrom atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co warto zobaczyć w mieście i jego okolicy?

Łódź – jakie są największe atrakcje turystyczne miasta?

Praktycznie każda ulica w Łodzi kryje wiele atrakcji dla turystów. Doskonałym przykładem może być tutaj ul. Piotrowska, reprezentatywna dla miasta. Zalicza się ją do najdłuższych ulic handlowych w Europie. Jedną z atrakcji, jakie można tu znaleźć, jest Galeria Wielkich Łodzian. To figury z brązu, które upamiętniają słynne i ważne dla miasta osoby. Wśród rzeźb znajduje się Ławeczka Tuwima, Kufer Reymonta, a także Fortepian Rubinsteina.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Wzdłuż ulicy ciągnie się Aleja Gwiazd mająca nawiązywać do słynnej alei w Stanach Zjednoczonych. Uhonorowano w ten sposób sławy takie jak m.in.: Andrzej Seweryn, Roman Polański, Jacek Fedorowicz i Witold Sobociński.

Przy ul. Piotrkowskiej znajduje się też wiele zabytków architektonicznych. Niepowtarzalny urok mają stare kamienice, które ciągną się wzdłuż ulicy. Do szczególnie interesujących obiektów zaliczyć należy m.in. kamienicę Bechtoldów oraz Chaima Bławata. Ciekawie prezentują się również budynki nazywane pałacami. Warto wspomnieć chociażby pałac Karola i Emila Steinertów oraz pałac Roberta Schweikerta. Są tu też zlokalizowane ważne obiekty sakralne – kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Mateusza, kościół Zesłania Ducha Świętego oraz archikatedra św. Stanisława Kostki.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają tu na turystów. Na zwiedzanie Łodzi najlepiej przeznaczyć kilka dni, np. dłuższy weekend. W czasie takiego wypadu można odwiedzić m.in. tutejsze muzea. Jednym z ciekawszych jest Centralne Muzeum Włókiennictwa, które mieści się w Białej Fabryce Geyera. Obiekt ten uznawany jest za jeden z najstarszych zabytków architektury przemysłowej w naszym kraju. Oddziałem Muzeum jest Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

W czasie weekendowego wypadu do Łodzi warto wybrać się do Manufaktury, która również oferuje wiele atrakcji. Obiekt ten łączy w sobie centrum handlowe, rozrywkowe i kulturalne. Obok różnorodnych sklepów znajduje się tu kręgielnia, ściana wspinaczkowa, klub fitness, a także plac zabaw dla dzieci. Miłośnicy sztuki i kultury powinni zobaczyć zbiory oddziału Muzeum Sztuki oraz Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Łódź: atrakcje dla młodzieży i dzieci

Mali turyści również znajdą w Łodzi wiele niezwykłych atrakcji. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z możliwości zobaczenia stworzeń mieszkających w łódzkim Orientarium Zoo. Zostało ono założone w 1938 roku i obecnie przebywa tutaj ponad 2000 zwierząt reprezentujących blisko 700 gatunków. Na jego terenie znajduje się kilka pawilonów, w tym małpiarnia, wiwarium oraz motylarnia. Nie lada atrakcją będzie też spacer, podczas którego dzieci będą mogły odszukać pomniki przedstawiające postaci z bajek słynnego studia Se-Ma-For. Na trasie szlaku Łódź Bajkowa można spotkać m.in. takie „sławy” jak Miś Uszatek, pingwinek Pik-Pok czy wróbelek Ćwirek.

Starsze dzieci i młodzież z pewnością chętnie udadzą się na poszukiwanie miejskich murali. Dzieła sztuki ulicznej znajdują się zarówno na fasadach budynków, jak i na chodnikach (np. na ul. Piotrowskiej).

Niezależnie od wieku wszystkie dzieci chętnie oddadzą się wodnemu szaleństwu w łódzkim aquaparku. To obecnie największy obiektem tego typu w Polsce. Wśród wodnych atrakcji na odwiedzających czeka zjeżdżalnia „Kamikadze”, wioska saunowa, jacuzzi, leśna plaża, a także punkty gastronomiczne.

Okolice Łodzi: atrakcje na weekend

Okolice Łodzi to dobre miejsca na aktywne spędzenie czasu. Szczególnie chętnie wybierają je osoby lubiące piesze i rowerowe wycieczki. W pobliżu miasta znajduje się szereg ciekawych szlaków turystycznych. Wędrując nimi (np. szlakiem po Przedborskim Parku Krajobrazowym), można podziwiać piękno okolicznej przyrody i zobaczyć miejsca ważne dla historii naszego kraju (np. Szlak Pamięci Ofiar Hitlerowskiego Ludobójstwa lub Szlak Walk nad Wartą 1939 roku).

Spośród okolicznych miejscowości warto natomiast zobaczyć m.in. Aleksandrów Łódzki, Zgierz, Pabianice i Konstantynów Łódzki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: pawel.gaul/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes