Pięciolatek połknął kilkadziesiąt gum. W jego ciele utworzył się bezoar

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszekDzień Dobry TVN
wideo 2/17

Pięciolatek trafił na oddział ratunkowy po tym, jak zjadł kilkadziesiąt gum do żucia. Słodycze utworzyły w jego żołądku bezoar. Przypadek chłopca został opisany przez naukowców w magazynie "JEM Reports".

USA. Połknął kilkadziesiąt gum

Pięciolatek z Ohio w USA trafił do szpitala z powodu bólu brzucha i biegunki. Mama małego pacjenta przyznała, że zjadł on paczkę gum, a w opakowaniu było około 40 sztuk. - Żuł jeden kawałek, potem go połykał, następnie żuł i połykał kolejny kawałek, aż paczka gum się skończyła - tłumaczyli amerykańscy naukowcy w raporcie opublikowanym na łamach "JEM Reports".

Połknięte gumy stworzyły bezoar, czyli ciało obce zalegające w żołądku, które powstaje w wyniku połykania materiałów nieulegających trawieniu. Przesunięcie go do dalszych odcinków przewodu pokarmowego jest bardzo trudne lub często nawet niemożliwe. W przypadku pięciolatka bezoar zajął ok. 25 proc. żołądka.

Gumy utworzyły bezoar w żołądku

Całe szczęście ciało obce zostało pomyślnie usunięte z żołądka chłopca. Dziecko było leczone endoskopowo. Dokuczające mu wcześniej objawy ustały, a pięciolatek został wypisany do domu.

Autorzy raportu opublikowanego w "JEM Reports" opisali również metody postępowania w razie wystąpienia bezoaru. Naukowcy zaznaczyli, że w tym przypadku bardzo ważna jest szybka diagnoza. Gdy dojdzie do ciężkich objawów, konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/ZeynepKaya

Pozostałe wiadomości