Dziecko

Czy nieślubne dziecko może przyjąć chrzest? 

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
katechizm.opoka.org.pl
Chrzest

W sieci możemy znaleźć wiele historii rodziców żyjących w niesakramentalnym związku, którym ksiądz odmówił ochrzczenia dziecka. - Nie przekonywały go nasze argumenty. Nie chciał z nami rozmawiać - żali się jedna z matek. Czy duchowny postąpił zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego?

Nieślubne dziecko a chrzest

Chrzest święty jest pierwszym z sakramentów, jaki wierzący przyjmuje w swoim życiu. Jego celem jest zmazanie grzechu pierworodnego i włączenie do wspólnoty Kościoła.  - Jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów - podaje Katechizm Kościoła Katolickiego.

Zobacz wideo: Kościół i religia

Kościół i religia

Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowejDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W Polsce przyjęło się, że rodzice na chrzest dziecka decydują się, gdy ma ono kilka miesięcy. Jest to jednak niepisana zasada. Natomiast problem może pojawić się, kiedy para żyje w konkubinacie, rozwiodła się lub zawarcie małżeństwa odbyło się wyłącznie w urzędzie stanu cywilnego. Na własnej skórze przekonała się o tym Dorota, która swoją historię opisała kilka lat temu na trójmiejskim forum.

- Byliśmy u księdza prosić o chrzest dla naszego dziecka. Odmówił nam, ponieważ nie mamy z mężem ślubu kościelnego. Czy ksiądz w ogóle może odmówić chrztu? Nie przekonywały go nasze argumenty, wcale nie chciał z nami rozmawiać. Dla niego żyjemy w grzechu i nie dajemy dziecku dobrego przykładu - pożaliła się internautka. - Mi ksiądz powiedział, że udzieli chrztu córce, jeśli ustalę datę ślubu z jej ojcem - przyznała kolejna kobieta.

Czy ksiądz może odmówić chrztu nieślubnemu dziecku?

Przed chrztem dziecka jednym z dokumentów wymaganych do przedstawienia w kancelarii parafialnej jest świadectwo ślubu kościelnego rodziców. Natomiast,  jeśli go nie posiadają, a deklarują, że są osobami wierzącymi, prawo kościelne nie zabrania im ochrzcić dziecka. W Kodeksie Prawa Kanonicznego, artykuł 868. czytamy, że:

Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się: (...), aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie

Zobacz wideo: Zakaz wyboru chrzestnych na Sycylii - dobry krok?

Zakaz wyboru chrzestnych na Sycylii – dobry krok?
Zakaz wyboru chrzestnych na Sycylii – dobry krok? Źródło: Dzień Dobry TVN

W praktyce oznacza to, że część duchownych odmówi, bo rodzice "nie wychowają dziecka po katolicku". Inni będą namawiali rodziców do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Są i tacy, którzy nie będą robić problemów, jeśli rodzice i rodzice chrzestni zobowiążą się do wychowania dziecka w wierze katolickiej. Wszystko zależy więc od proboszcza parafii, w której ma się odbyć uroczystość. Przypomnijmy, że obecny papież Franciszek publicznie ochrzcił nieślubne dzieci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: katechizm.opoka.org.pl

Źródło zdjęcia głównego: Terry Healy/Getty Images

Pozostałe wiadomości