"Zaczynają mówić do siebie, wymyślać przyjaciół". Czego doświadczają osoby samotne?

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska
Do czego prowadzi samotność?
Do czego prowadzi samotność? Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Samotność nie patrzy na wiek, zawód czy status materialny. Jak sobie z nią poradzić, jeżeli nam doskwiera? Czy warto wchodzić w jakiekolwiek relacje, byle jej uniknąć? Psycholog Dominika Słomińska przekonuje w Dzień Dobry TVN, że podstawą szczęścia jest "zabudowywanie się własną tkanką". Co to oznacza w praktyce?

27 lipca obchodzony jest Dzień Samotnych, z tej okazji przypominamy na czym polega problem samotności i kogo dotyka.

Samotność - problem wielu pokoleń

Samotność zazwyczaj utożsamiana jest z osobami starszymi, które u schyłku swego życia nie utrzymują z nikim bliższych relacji. Powodów takiego stanu może być wiele - żałoba, trudności w założeniu rodziny czy problemy komunikacyjne z innymi ludźmi. - Czasami starsza osoba ma tak trudny charakter, że nie można z nią wytrzymać. Albo pracowała na trudne relacje ze swoimi bliskimi i ci bliscy po prostu jej unikają - powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog Dominika Słomińska.

Niektórym samotność sprawia ból, dla innych jest zbawieniem - to kwestia bardzo indywidualna i zależna od cech osobowości. - Są osoby, które są stadne i potrzebują ludzi wokół siebie, żeby żyć. A są ludzie, którzy kochają swoją samotność i wręcz przeszkadza im ciągła obecność kogoś - wyjaśniła ekspertka.

Problem pojawia się wtedy, kiedy samotność jest kulą u nogi, z którą ludzie nie potrafią sobie poradzić. Ich psychika nie znosi takiego ciężaru i zaczyna szukać rozwiązań w bardzo niebezpiecznych i szkodzących zdrowiu metodach. - Może doprowadzić do szaleństwa. (Ludzie - przyp. red.) zaczynają mówić do siebie, zaczynają mieć iluzje. Jeżeli są sami w domu, zaczynają wymyślać postaci i przyjaciół - powiedziała specjalistka.

Warto jednak wspomnieć, że na brak pogłębionych relacji narzekają również młodsze osoby, które nie potrafią znaleźć swojej drugiej połówki. Psycholog przekonuje, że wchodzenie w związki i relacje, które mają jedynie wybawić od samotności, jest błędem. Nie należy ustawać w poszukiwaniach bratniej duszy i przyjaciół, ale jednocześnie nie warto zgadzać się na bylejakość i doraźne rozwiązania jedynie dlatego, że zagłuszają wewnętrzny problem.

Jak radzić sobie z samotnością?

Psycholog Dominika Słomińska postawiła bardzo smutną diagnozę: "Z samotnością zmagamy się przez całe życie". W tym stwierdzeniu można jednak znaleźć jakiś pozytyw, bo skoro samotność jest przypadłością przewlekłą i tak niezwykle powszechną, z pewnością można się z nią jakoś oswoić.

- Zawsze zachęcam wszystkie osoby, które spotykam na swojej drodze, żeby zabudowywały się własną tkanką. Żeby szły w kierunku przyjemności, radości, swoich pasji oraz zainteresowań. Starsze osoby również mogą to robić, czyli pozostawać w najlepszym towarzystwie z możliwych - swoim towarzystwie - doradza w Dzień Dobry TVN ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: dannikonov/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości