Parenting

Po porodzie zmagała się z wytrzeszczem gałek ocznych. Co na to ginekolog?

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
parenting.pl
kobieta, która urodziła dziecko

Poród naturalny to olbrzymi wysiłek dla organizmu. Kobiety, które decydują się rodzić drogami natury, bardzo często już po przyjściu dziecka na świat zmagają się nieprzyjemnymi dolegliwościami. U jednej z nich podczas porodu doszło do wytrzeszczu gałek ocznych. Jak to możliwe? Czy często zdarzają się takie sytuacje?

Wytrzeszcz oczu po porodzie. Czy to możliwe?

Poród naturalny dla wielu kobiet jest bardzo stresujący. Wiele przyszłych mam ma obawy, czy wszystko będzie przebiegało prawidłowo i czy nie dojdzie do żadnych powikłań. O tym, jak trudnym doświadczeniem może być poród, przekonała się 23-letnia Bethany Collins.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Kobieta niedawno zostało mamą malutkiej Phoebe. W zamieszczonym na TikToku krótkim filmiku postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem i opowiedzieć o akcji porodowej. Kobieta rodziła naturalnie. Parła tak mocno, że wzrost ciśnienia miał doprowadzić do wytrzeszczu oczu. Choć ucierpiały obie gałki oczne, to na zamieszczonym w sieci filmiku widać, że lewo oko wygląda zdecydowanie gorzej.

Bethany dodała, że uraz nie okazał się groźny i po sześciu tygodniach od porodu wszystko wróciło do normy. Obecnie nie odczuwa już żadnych dolegliwości.

Do takich powikłań może dojść po porodzie?

Powikłania po porodzie zdarzają się bardzo często. U każdej kobiety mogą być inne i mieć różną intensywność. Warto dodać, że w przypadku wytrzeszczu oczu - literatura medyczna jest bardzo zdawkowa i uboga. Ginekolożka Karolina Szpakowska-Żurawska w rozmowie z dziendobry.tvn.pl przyznała, że w swojej praktyce nigdy się czymś takim nie spotkała.

- Jedyne, co obserwuję, to popękane naczynia krwionośne w oku. Faktycznie może się tak zdarzyć w czasie silnego parcia - mówiła. Warto podkreślić, że nie jest to powód do obaw i zmiany ustąpią samoistnie.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: parenting.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Image taken by Mayte Torres/Getty Images

Pozostałe wiadomości