Parenting

Mężczyźni nie płacą alimentów na dzieci. Jaki dług ma rekordzista?

Parenting

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
natemat.pl
Matka z dziećmi proszą ojca o pieniądze, skłócona rodzina

Ponad 250 tysięcy osób w Polsce nie płaci alimentów na dziecko. Większość z nich, bo aż 96%, to mężczyźni. Wśród nich nie brakuje popularnych nazwisk. Rekordzistami w zadłużeniu są jednak ojcowie nieznani z pierwszych stron gazet. Na jaką kwotę opiewa ich dług wobec pociech?

Alimenty na dzieci - statystyki w Polsce

Każdego roku w Polsce sąd orzeka około 65 tysięcy rozwodów. Dzieci pochodzące z rozbitych rodzin najczęściej trafiają pod stałą opiekę matki, dlatego też liczba mężczyzn wśród tzw. alimenciarzy jest o wiele wyższa niż kobiet.

Ojcowie bardzo często uchylają się od obowiązku systematycznego płacenia alimentów, których wysokość jest ustalana przez sąd na podstawie postępowania dochodowego. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało statystyki, z których wynika, że w 2019 roku średnia wysokość kwoty łożonej przez mężczyzn na własne pociechy wynosiła 966,90 zł po rozwodzie.

Alimenty

Krajowy Rejestr Zadłużonych rusza 1 grudnia
Krajowy Rejestr Zadłużonych rusza 1 grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Samodzielnie wychowujące matki twierdzą jednak, że kwota ta jest zdecydowanie za mała i nie pokrywa nawet połowy potrzeb dziecka. Na forach kobiecych bardzo często skarżą się, że ich eksmałżonkowie nie łożą na pociechy, zasłaniając się brakiem pieniędzy, a jednocześnie wydają fortunę na egzotyczne wakacje z kolejnymi partnerkami.

Rekordzista zadłużenia alimentacyjnego w Polsce. Ile wynosi jego dług?

Każdy dłużnik, który nie wypełnia obowiązku alimentacyjnego, musi liczyć się z nie tylko z karą grzywny, lecz także z ewentualną karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Kobiety, które samodzielnie wychowują dzieci i nie mogą liczyć na finansową pomoc byłych małżonków, uświadamiają jednak, że wspomniane kary przyznawane są niezwykle rzadko, ponieważ sąd bazuje jedynie na jawnych danych i nie jest w stanie określić, jakie są rzeczywiste zarobki alimenciarzy.

Obywatelem Polski, który może pochwalić się niechlubnym rekordem największego zadłużenia alimentacyjnego, jest 31-latek z Małopolski. Jego dług opiewa już na kwotę prawie 939 tysięcy złotych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: natemat.pl

Źródło zdjęcia głównego: ProfessionalStudioImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości