Newsy

Tęczowy piątek w szkołach - co to jest? Na czym polega ta kampania?

Newsy

Fot. Catherine Falls Commercial / Getty Iamges

Tęczowy piątek w szkołach odbędzie się w ostatni piątek października. Ta wyjątkowa akcja promująca równość i tolerancję odbędzie się w wybranych szkołach na terenie całej Polski. Organizatorem wydarzenia jest Kampania Przeciw Homofobii.

Tęczowy Piątek - co to za święto?

Tęczowy Piątek to szkolne święto, którego celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT i pokazanie, że każdy może czuć się w szkole bezpiecznie. W tym dniu w niektórych szkołach organizowane są specjalne zajęcia, a na szkolnych korytarzach wiszą plakaty wyrażające poparcie dla osób LGBT. W tym roku Tęczowy Piątek obchodzony jest po raz 6. Wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska mówi, że do akcji można przyłączyć się na wiele sposobów - może to być założenie tęczowej przypinki, skarpetek, a można też zadzwonić do bliskiej osoby i powiedzieć, że może na nas liczyć. Zgodnie z aktualnymi ustaleniami aż 39% uczniów to osoby LGBT, które ukrywają swoją tożsamość. W tym roku jest to szczególnie ważna akcja w związku z rosnącą liczbą młodych osób, które mają myśli samobójcze - KPH podaje, że jest to około 70% wszystkich nastolatków.

Tęczowy Piątek - edycje kampanii

Pierwsza edycja kampanii miała miejsce 28 października 2016 roku. Od tego momentu co roku organizowana jest w ostatni piątek października. Ta międzynarodowa akcja jest koordynowana jest przez Kampanię Przeciw Homofobii. W pierwszej edycji udział wzięło 75 szkół, w 2018 roku już ponad 200 szkół. W kolejnych latach kampania nabierała rozmachu, jednak nie ma oficjalnych danych, gdyż od 2019 roku szkoły nie musiały oficjalnie zgłaszać tego, że chcą wziąć udział w akcji.

Akcja co roku wspierana jest przez polskich artystów, aktywistów, a nawet duchownych. Osoby popierające wydarzenie mogą skorzystać ze specjalnej nakładki na portalu społecznościowym Facebook, która cieszy się dużą popularnością.

Źródło: Wprost

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości