Newsy

Rośliny genetycznie edytowane. Dlaczego są zachwalane przez brytyjski rząd?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
forsal.pl
Rośliny genetycznie edytowane - owoce i warzywa w laboratorium

Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie regulacji dotyczących roślin genetycznie edytowanych. Mają zostać wyraźnie odróżnione od roślin genetycznie modyfikowanych. Dzięki temu będzie możliwa komercyjna uprawa edytowanych. Jakie są ich zalety?

Po Brexicie Wielka Brytania nie ma już obowiązku dostosowywać się do wszystkich wymogów i regulacji unijnych. Obecnie władze UE stawiają rośliny edytowane genetycznie na równi z tymi modyfikowanymi genetycznie. Tymczasem zachodzi między nimi istotna różnica.

Rośliny genetycznie edytowane. Czym różnią się od modyfikowanych?

Edycja genów znacznie różni się od popularnej modyfikacji genetycznej. W edycji nie wprowadza się do roślin DNA z innych gatunków. Często po prostu usuwa się z nich niektóre geny. W ten sposób w ciągu kilku miesięcy wyrastają nowe odmiany roślin, które mogłyby powstać również w wyniku tradycyjnego krzyżowania, ale potrzebowałyby na to nawet kilku lat. Naukowcy twierdzą, że mogą wykorzystać edycję genów do stworzenia owoców, warzyw i zbóż, które są bardziej wydajne i pożywne, a dodatkowo bardziej odporne na ekstremalne warunki pogodowe, które towarzyszą gwałtownym zmianom klimatycznym.

Brytyjski minister środowiska, rolnictwa i spraw wiejskich George Eustice oświadczył:

Edycja genów daje możliwość wykorzystania zasobów, które zapewniła natura. Jest to narzędzie mogące nam pomóc w sprostaniu niektórym z największych wyzwań, przed którymi stoimy – dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego, zmian klimatycznych i utraty bioróżnorodności. Poza UE jesteśmy w stanie wspierać innowacje, aby pomóc w uprawie roślin, które są silniejsze i bardziej odporne na zmiany klimatu. 

Brytyjski rząd opracowuje przepisy dotyczące roślin genetycznie edytowanych

Zgodnie z przedstawionym planem, rozdzielone zostaną przepisy dotyczące upraw roślin genetycznie edytowanych i genetycznie modyfikowanych. Następnie, jeszcze w 2021 roku, ma zostać zniesiona konieczność ubiegania się przez naukowców o licencję na prowadzenie poza laboratoriami testów roślin edytowanych genetycznie, które mogłyby powstać w wyniku tradycyjnego krzyżowania. Dotychczas proces zatwierdzania trwał nawet dwa miesiące i kosztował kilka tysięcy funtów.

Większe zmiany zajdą w 2022 roku. Mają zostać wprowadzone przepisy umożliwiające objęcie prostych upraw genetycznie edytowanych takimi samymi regulacjami jak w przypadku każdej nowej odmiany rośliny przeznaczonej do rozwoju komercyjnego. Brytyjski rząd analizuje, jakie środki trzeba wprowadzić, aby zapewnić konsumentom możliwość wyboru, np. jakie powinny być oznaczenia i etykiety.

W dłuższej perspektywie ma nastąpić przegląd regulacji dotyczących wszystkich organizmów modyfikowanych genetycznie. Rząd Wielkiej Brytanii zapewnił jednak, że nie będzie to prowadziło do obniżenia standardów dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak bardzo wzrosły ceny żywności?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: forsal.pl

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Northcut/Getty Images

Pozostałe wiadomości