Zdrowie

Jak rozpoznać polską żywność? Katarzyna Bosacka: "Nie wystarczy sam kod"

Zdrowie

Aktualizacja:

W obecnych czasach produkty - zanim trafią na nasze talerze - potrafią przemierzyć cały świat. Nawet te typowo polskie, jak jabłka, pomidory czy miód. O tym, że warto kupować żywność „ze swojego podwórka” i sprawdzać na opakowaniu kraj pochodzenia przekonywała Katarzyna Bosacka, prowadząca program „MądrzeJEMY”.

Dlaczego warto kupować polskie produkty?

W sklepach mnóstwo jest produktów „typowo polskich”, które pochodzą z daleka, m.in. jabłka, pomidory, ziemniaki czy miód. Sprowadzanie żywności z drugiego końca świata jest po pierwsze bardzo nieekologiczne - chodzi tu o tzw. ślad węglowy i zanieczyszczanie środowiska - ale też mało zdrowe.

To, że kupujemy polskie, co jest w promieniu 100 km, ma głęboki sens, bo jest mniej konserwowane i ma pełnię wartości odżywczych. Trzeba jeść to, co sezonowe

- apeluje Katarzyna Bosacka, prowadząca program „MądrzeJEMY”.

Jak podkreśla dziennikarka, trzeba wspierać polskich rolników, zwłaszcza w obecnej, trudnej sytuacji.

Jak rozpoznać polskie produkty spożywcze?

Produkt, który pochodzi z Polski powinien posiadać na opakowaniu kod 590.

Ale np. ryż w Polsce nie rośnie, nie mamy też oliwek. Więc może być tak, że przyjeżdżają do nas, są w Polsce pakowane i też dostają kod 590. Więc nie wystarczy sam kod, trzeba jeszcze sprawdzić kraj pochodzenia

- wyjaśnia Katarzyna Bosacka.

Jeśli już musimy wybrać produkty spoza naszego podwórka, jak cytrusy czy awokado, wybierajmy te kraje, które leżą najbliżej nas, czyli Hiszpanię i Włochy, a niekoniecznie Meksyk.

„MądrzeJEMY” - program Katarzyny Bosackiej

To program, w którym czworo uczestników pod okiem Katarzyny Bosackiej podejmie próbę zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń kulinarnych. W ciągu dziesięciu tygodni prowadząca zgłębia z nimi tematykę zdrowego odżywiania i dokonywania mądrych wyborów. Wszystko po to, by jeść i żyć bardziej świadomie. Uczestnicy przechodzą przez serię eksperymentów związanych z codziennym nawykami żywieniowymi.

W każdym z odcinków prowadząca doradza, po jakie produkty warto sięgać, aby jeść mądrze. Sprawdza również sklepowe półki i rozszyfrowuje etykiety produktów, wskazując na ich dobre i złe składniki. W programie odwiedzamy także gospodarstwa i fermy lokalnych producentów. Pokazujemy, jak powstają najlepszej jakości produkty spożywcze, które trafiają na sklepowe półki, a finalnie na nasz talerz.

„MądrzeJEMY” - gdzie oglądać?

Program „MądrzeJEMY” można oglądać w sobotę o godzinie 17:25 na antenie TVN oraz na player.pl.

Zobacz też:

Jak odczytywać symbole na opakowaniach produktów? Krótki poradnik Katarzyny Bosackiej

Cukier nie… krzepi. Dlaczego lepiej z nim nie przesadzać?

Pyszne dania na grilla - dla wegetarian i mięsożerców. Przepisy Katarzyny Bosackiej

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Luiza Bebłot

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości