Czy marzec okaże się wyjątkowo ciepły jak luty? Znamy prognozę pogody na kolejny miesiąc

Czy marzec okaże się wyjątkowo ciepły jak luty? Znamy prognozę pogody na kolejny miesiąc
Czy marzec okaże się wyjątkowo ciepły jak luty? Znamy prognozę pogody na kolejny miesiąc
Źródło: Dariusz Banaszuk/Getty Images
Nie tylko początek lutego okazał się zaskakująco ciepły, ale cały czas utrzymuje się niemal wiosenna aura. Jak prognozuje IMGW początek miesiąca będzie podobny temperaturowo do lutego, jednak w kolejnych dniach może zrobić się chłodniej. Do tego może padać. Jaki będzie marzec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Pogodowe anomalie

Luty w tym roku był nietypowo ciepły. Można mówić nawet o anomalii. Nadchodzące dni nie odwrócą tego trendu. Największe odchylenie odnotowano w Kłodzku, gdzie pierwsze 19 dni miesiąca okazały się o 7 stopni Celsjusza cieplejsze niż średnia wieloletnia.

- Jak popatrzymy na temperaturę, która teraz jest w lutym, to tak naprawdę jesteśmy na przełomie marca i kwietnia - tłumaczył w programie "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Wszystko wskazuje na to, że końcówka miesiąca będzie niezwykle ciepła. Początek marca będzie podobnie ciepły co luty. Temperatury będą utrzymywać się w granicy 5-10 stopni Celsjusza, jednak jak prognozuje IMGW, druga połowa marca będzie chłodniejsza od średniej wieloletniej.

Jaki będzie marzec? Prognoza pogody

Jak przewiduje IMGW pierwsze tygodnie marca będą miały duże odchylenie od normy w zakresie temperatur - będzie cieplej niż średnia wieloletnia. Później temperatury wrócą do normy. Trzeci i czwarty tydzień będą mieściły się w granicach normy, ale na zachodzie kraju może być nieco chłodniej i poniżej norm.

Prognozowane temperatury będą wahać się w okolicach 10 st. C. W ciągu dnia w pierwszych dniach marca termometry wskażą od 7 st. C na Suwalszczyźnie do 11 st. C na Podkarpaciu. Pierwszy tydzień temperatury te będą się utrzymywać. Od 11 marca można spodziewać się niewielkiego ochłodzenia - od 6 st. C na Suwalszczyźnie, do 9 st. C na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku. W trzecim tygodniu (18.03-24.03) temperatury będą się utrzymywać, jedynie na wschodzie kraju może być chłodniej do 5 st. C.

Ostatni tydzień marca prognozowany jest dla większości kraju jako chłodniejszy niż średnia wieloletnia. Przed świętami i w trakcie świąt Wielkanocnych termometry mogą wskazać od 6 st. C na Suwalszczyźnie, 7 st. C na Pomorzu, 9 st. C w centrum i na zachodzie kraju, do 10 st. C na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku. Dodatkowo może dużo padać.

Czy w marcu będzie padać?

Marzec zapowiada się deszczowo. Będzie bardziej wilgotno niż zazwyczaj. Na początku miesiąca przede wszystkim w południowej i północno-wschodniej Polsce może więcej padać. Stosunkowo obfite opady deszczu w marcu prognozowane są w rejonie Tatr. Najbardziej deszczowo będzie w ostatnim tygodniu miesiąca.

- Nieco bardziej sucho zapowiada się 10. tydzień roku, kiedy to na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej spodziewane są wyraźnie mniejsze niż zazwyczaj opady deszczu. Trend ten utrzyma się w zachodniej Polsce przez kolejne tygodnie - podaje TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo/IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Dariusz Banaszuk/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki