Newsy

Uwaga na SMS-y podszywające się pod Google. Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
sekurak.pl
kobieta loguje się do komputera z użyciem telefonu

Internetowi przestępcy co chwilę opracowują kolejny sposób na wyłudzenie danych lub pieniędzy użytkowników różnych aplikacji czy po prostu urządzeń z dostępem do internetu. Tym razem przestrzegamy przed oszustwem na SMS od Google. Zobacz, jak nie dać się nabrać.

Oszustwo na SMS od Google

Wiele osób łączy swoje konto Google z wieloma aplikacjami i narzędziami. Dlatego często, aby gdzieś się zalogować, należy użyć kodu potwierdzającego, który Google wysyła SMS-em. Oszuści postanowili to wykorzystać.

Użytkownicy otrzymują wiadomość SMS, której nadawca podszywa się pod Google i taka też wyświetla się jego nazwa (tzw. SMS spoofing). Co bardzo ważne, smartfon może automatycznie umieścić tę wiadomość w tym samym wątku, co poprzednie, autentyczne wiadomości od Google! W tym przypadku łatwo jest więc paść ofiarą oszustwa. W treści wiadomości pojawia się jednak adres, który powinien wzbudzić podejrzenia: id-98756259635[.]com/?2rrhm. Choć posiada https/kłódkę, to już na pierwszy rzut oka widać, że domena ta nie jest związana z Google. Pierwsze silniki antywirusowe powinny oznaczyć ją jako złośliwą, czyli tzw. phishing.

Uwaga na oszustów

Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowychDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Nie należy wchodzić w te domeny i podawać jakichkolwiek danych, również tych do logowania w Google! Warto również skonfigurować na swoim koncie tzw. dwuczynnikowe uwierzytelnienie.

Inne oszustwa, na które należy uważać

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: sekurak.pl

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości