Oszuści podszywają się pod komendanta głównego policji. "Nie odpowiadajcie na takie wiadomości"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najszybsza policjantka  Polsce
Najszybsza policjantka Polsce
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Policjanci ostrzegają przed działaniem oszustów, którzy prawdopodobnie próbują wyłudzić dane. Cyberprzestępcy tym razem podszywają się pod komendanta głównego policji. Co znajduje się w rozsyłanych emailach? Na co trzeba uważać?

Nowy sposób oszustów

Nie od dziś wiadomo, że oszuści wykazują się niesamowitą podstępnością oraz bezwzględnością wobec swoich ofiar. Wciąż szukają nowych sposobów, by wzbudzać wiarygodność i wykorzystywać ją do nielegalnego wzbogacania się kosztem innych. Policja cały czas apeluje do Polaków o ostrożność.

Niestety, mimo komunikatów liczba ofiar oszustów nadal pozostawia wiele do życzenia. Policja wydała właśnie nowy komunikat, w którym ostrzega przed kolejnym podstępnym ruchem przestępców. Tym razem zdecydowali się oni podszyć pod szefa Komendy Głównej Policji, inspektora Marka Boronia.

"Nie odpowiadajcie na takie wiadomości"

Cyberprzestępcy rozsyłają maile, których rzekomym autorem jest komendant główny policji. Dołączone do maila pliki mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie i policja zaleca nie otwierać takich załączników.

- Z treści przesyłanych kolejny raz wiadomości wynika, że osoba, która ją otrzymała, powinna natychmiast odpowiedzieć na wezwanie stanowiące załącznik do wiadomości email - podało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

- Do wysyłanych przez oszustów wiadomości dołączany jest załącznik rozpoznawany jako dokument w formacie pdf. Z jego treści wynika, że osoba, która jest adresatem wiadomości jest podejrzana o dokonanie przestępstw o treściach pornograficznych i jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi - zaznaczyli funkcjonariusze w komunikacie.

Celem tych działań może być kradzież danych, a co za tym idzie środków finansowych. - Jeśli otrzymałeś podobną wiadomość na swoją skrzynkę pocztową warto to bezpośrednio zgłosić poprzez stronę cert.pl - podsumowali mundurowi.

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/RobsonPL/Polska Policja/X

podziel się:

Pozostałe wiadomości