Nowe życie kobiet z Ukrainy w Polsce. "Na początku byłam zestresowana i cały czas płakałam"

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Reporter:
Katarzyna Ciesielska
Nowe życie ukraińskich uchodźców
Nowe życie ukraińskich uchodźców Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Kateryna, Tetiana, Wsera i Olena w Polsce są od roku. Wojna zmieniła ich dotychczasowe życie i zmusiła do tego, by poukładały je na nowo. Początki nie były łatwe, ale dziś z nadzieją patrzą w przyszłość. Jak sobie radzą? O tym mówiły w materiale Dzień Dobry TVN.

Kobiety z Ukrainy w Polsce

Aktorka Kateryna Vasiukova zamieszkała z rodziną w Sosnowcu i pracuje w zawodzie. Mieszka w kawalerce z córką, dwojgiem nieletniego rodzeństwa oraz mężem. Mógł on wyjechać z kraju, bo mają z żoną pod opieką troje dzieci poniżej osiemnastego roku życia. - To daje mi siłę, że jest bezpiecznie - powiedziała kobieta.

Teriana Vykovska przyjechała z Małej Cerkwi w obwodzie kijowskim. Przed wybuchem wojny wraz z mężem prowadziła tam wydawnictwo. Miłość to książek przywiozła ze sobą i założyła czytelnię z książkami w języku ukraińskim. - Bardzo się cieszę, że jest miejsce dla mnie, dla moich książek. Mam przyjaciół, ludzi którzy mnie wspierają. Mam ulubioną pracę. Jestem bardzo szczęśliwa, że tak wszystko się udało - stwierdziła przed kamerą Dzień Dobry TVN.

Olena do Polski przyjechała z synem. W Charkowie, gdzie została jej rodzina pracowała przez 20 lat jako pielęgniarka. W Szpitalu Miejskim w Zabrzu jest obecnie sanitariuszką. - Mieszkałam w rodzinie Polaków. Był tam lekarz i powiedział mi, że w tym szpitalu jest najlepsza atmosfera. Przyszłam do tego szpitala i od razu dostałam tu pracę. Miałam kurs polskiego i teraz mam jeszcze jeden, ale najwięcej uczę się w pracy, kiedy rozmawiam z dziewczynami, pacjentami. Na początku byłam zestresowana i cały czas płakałam, ale mi zawsze pomagali - powiedziała.

Trudny powrót na Ukrainę

- Moja mama nie przyjedzie tu, bo mamy starszego dziadka i babcię i mama nie chce tu przyjechać. Ja bardzo chcę zobaczyć dom, ale boję się po prostu - powiedziała Olena. - Jeśli będzie pokój, to bardzo chciałabym wrócić, ale na razie nie jest to możliwe - dodała Tetiana.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Reporter: Katarzyna Ciesielska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości