19-latka zginęła pod kołami autobusu. Jaki wyrok usłyszał kierowca?

Śmiertelne potrącenie w Katowicach
Źródło: piaseczno.policja.gov.pl
12-latka potrącona po wyjściu z autobusu.
12-latka potrącona po wyjściu z autobusu.
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Łukasz T., kierowca miejskiego autobusu, został skazany na 16 lat więzienia za spowodowanie śmierci 19-letniej dziewczyny. 3 lata temu w Katowicach mężczyzna wjechał w grupę uczestników bójki, stojących w pobliżu przystanku. Prokuratura wnosiła o zaostrzenie kary, a obrońca - uniewinnienie. Co zdecydował Sąd Apelacyjny?

W lipcu 2021 roku w centrum Katowic doszło do tragedii. Łukasz T. , kierowca autobusu, śmiertelnie potrącił 19-letnią dziewczynę. Mężczyzna odpowiedział przed sądem za zabójstwo oraz próbę zabicia kilku innych pieszych, którzy znaleźli się w pobliżu pojazdu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

68-227409
Nastolatek nie rozejrzał się i został potrącony na przejściu. Dramatyczne nagranie ku przestrodze
Źródło: lubelska policja

Śmiertelne potrącenie w Katowicach

Podczas rozprawy Sąd Apelacyjny nie miał wątpliwości co do winy kierowcy autobusu. Nie uwzględnił żadnej ze złożonych apelacji uznając, iż sąd okręgowy dokonał właściwej oceny materiałów dowodowych.

- To nie był żaden wypadek drogowy. To było intencjonalne zachowanie oskarżonego [...] T. widział, że ma przed sobą ludzi, mimo to potrącił Barbarę Sz. - uzasadniał wyrok sędzia Rafał Doros podczas ostatniej rozprawy.

Przypomnijmy, że do wypadku doszło 31 lipca 2021 roku u zbiegu ulic Mickiewicza i Stawowej w centrum Katowic. Kilka osób uczestniczyło w bójce, w którą kierowca autobusu - Łukasz T. - nagle wjechał. Na nagraniu krążącym w sieci widać, jak jeden z mężczyzn jest popychany przez pojazd, młoda kobieta zaś znika, wciągnięta pod kołami autobusu i ostatecznie traci życie.

19-latka zginęła pod kołami autobusu, kierowca przeprosił rodzinę ofiary

Jak czytamy na tvn24.pl, we wrześniu ub. r. Sąd Okręgowy w Katowicach wymierzył karę 16 lat więzienia dla kierowcy, który został uznany za winnego zabójstwa Barbary Sz. oraz usiłowania zabicia 3 innych osób i prowadzenia autobusu pod wpływem "środka, który działa jak alkohol". Obrona domagała się uniewinnienia, prokuratura zaś zaostrzenia kary do 25 lat więzienia. Ostatecznie wymiar sprawiedliwości utrzymał wyrok 16 lat więzienia dla Łukasza T. oraz zwolnił go z ponoszenia kosztów sądowych.

Kierowca przeprosił rodzinę zmarłej. Zdarzenie określił zbiegiem nieszczęśliwych wydarzeń.

- Jestem rodzinie pokrzywdzonej to winny. Będę przepraszał jeszcze bardzo, bardzo długo, bo to ja kierowałem tym autobusem, nikt inny. Czuję się w obowiązku przeprosić - mówił jeszcze przed odczytaniem wyroku pierwszej instancji Łukasz T.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn.24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bilanol/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości