Newsy

Asteroida mknie w stronę Ziemi. Zbliży się 1 kwietnia. Jest potencjalnie niebezpieczna

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl
Asteroida, kosmos, planeta

1 kwietnia asteroida 2007 FF1 zbliży się do Ziemi na najmniejszą od 15 lat odległość. Obiekt porusza się z ekstremalną prędkością. Ze względu na rozmiar uznawany jest za potencjalnie niebezpieczny. Naukowcy oceniają zagrożenie.

Asteroida zbliża się do Ziemi. Czy coś nam grozi?

Asteroida 2007 FF1 została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna (ang. Potentially Hazardous Asteroid) ze względu na swój rozmiar i bliską odległość od Ziemi. Jej średnica wynosi od 110 do 260 m.

Naukowcy uspokajają, że tym razem nie dojdzie do uderzenia, dlatego nie ma żadnego zagrożenia w związku z bliskim przelotem planetoidy. Jak podaje tvn24.pl, asteroida przemknie obok Ziemi w odległości około 7,4 mln km. Obiekt porusza się z prędkością około 47 950 km/h.

Ochrona środowiska

Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłekDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bliskie spotkanie nastąpi 1 kwietnia, gdy w Polsce będzie godzina 22:35. Średnia odległość dzieląca Ziemię i Księżyc wynosi około 384 400 km. Planetoida znajdzie się więc około 30 razy dalej.

Obiekt 24 marca znajdował się około 11,6 mln km od Ziemi, co widać na zdjęciu udostępnionym przez organizację Virtual Telescope Project, usługę Obserwatorium Astronomicznego Bellatrix we Włoszech. Fotografię można znaleźć na tvn24.pl. Planetoida jest oznaczona strzałką.

Asteroida 2007 FF1 - kiedy znów zbliży się do Ziemi?

W najbliższy piątek 1 kwietnia asteroida 2007 FF1 będzie najbliżej naszej planety od czasu jej odkrycia, do którego doszło 15 lat temu. W sierpniu 2020 roku zbliżyła się na odległość około 17,3 mln km, lecąc z prędkością około 47 950 km/h. Kolejne stosunkowo bliskie spotkanie ma nastąpić 2 kwietnia 2037 roku.

Obiekt jest zaliczany do Grupy Apolla, czyli planetoid krążących blisko naszej planety. Ich orbity przecinają orbitę Ziemi. Jest ich w sumie około 15 tys.

Więcej newsów o podobnej tematyce znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Frolow/Getty Images

Pozostałe wiadomości