Najnowsze

Kiedy wrócić po macierzyńskim? "Jestem mamą pracującą od dnia nr 1"

Najnowsze

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Dzień Dobry TVNPowrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana dla każdej kobiety. W tym czasie wiele mam zastanawia się, jak długo pozostać na urlopie. Kiedy będzie najlepszy czas, aby wrócić do pracy i powierzyć opiekę nad maluchem niani czy też posłać go do żłobka? Na ten temat w Dzień Dory TVN rozmawialiśmy z Kingą Kortą, bizneswoman, Dominiką Wojsz, lekarzem medycyny rodzinnej oraz Moniką Perkowską, psychologiem dziecięcym.

Kiedy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Każda kobieta, która przed narodzinami dziecka była aktywna zawodowa, zastanawia się, kiedy będzie najlepszy moment na powrót do pracy. Niestety najbliższe otoczenie często wymusza na młodej mamie, aby odpuściła sobie karierę i zajęła się opieką nad swą pociechą. - Wydaje mi się, że w Stanach Zjednoczonych wygląda to troszeczkę inaczej. Jestem mamą pracującą od dnia nr 1. Pracowałam z domu i miałam ten luksus, że mogłam być mamą pracującą, ale jednocześnie obecną w życiu mojego dziecka. Dopiero kiedy syn skończył rok, zaczęłam odbywać podróże służbowe - wspominała w Dzień Dobry TVN Kinga Korta, bizneswoman. Jak dodała, zrobiła wszystko, aby jak najlepiej przygotować na to swoje dziecko. - Miałam ogromne wsparcie w moim mężu. Wybrałam sobie fantastycznego partnera i ojca mojego syna - podkreśliła.

Dominika Wojsz, lekarka rodzinna w rozmowie z Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem wyznała, że doświadczyła presji społecznej. Była ona na tyle silna, że kobieta poczuła się wypalona zawodowo. - Chciałam być we wszystkim najlepsza i w pewnym momencie w tym wszystkim zabrakło miejsca dla mnie. Nie zdawałam sobie wtedy sprawy, że to przeze mnie przepływają emocje moich dzieci, mojego męża. Dopiero jeśli ja będę zadowolona i szczęśliwa, to oni również. Jeśli nie będę się realizowała, pozbawię swoje dzieci szczęśliwej mamy - mówiła Dominika Wojsz.

Jak sobie poradzić ze społeczną presją?

W ocenie psycholog Moniki Perkowskiej nacisk na to, żeby młoda matka jak najdłużej została w domu z dzieckiem, najczęściej płynie od innych kobiet. - A to one z założenia powinny okazywać wsparcie młodym matkom, kobietom, które zastanawiają się, czy i na jakiej zasadzie wrócić do pracy - zauważyła specjalistka.

Należy pamiętać, że kobieta najczęściej decyzję o powrocie do pracy podejmuje w porozumieniu z parterem. Zazwyczaj wspólnie ustalają, co zrobią i jak podzielą obowiązki. Nam nie wolno tego oceniać. - Niektórzy zbyt szybko zaczynają oceniać, doradzać. Tymczasem nie mają wglądu w życie emocjonalne pary i jej ustalenia. Naszym zadaniem jest przede wszystkim wspierać. Warto też pamiętać, że kobieta nie musi być idealną matką, powinna być "jedynie" wystarczająco dobra - podsumowała psycholożka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości