Na tropie dzikich zwierząt

Drugi odcinek programu „Na tropie dzikich zwierząt”

Na tropie dzikich zwierząt

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
mat. prasoweŁosie na Alasce

„Na tropie dzikich zwierząt” to program podróżniczo – przyrodniczy, w którym doświadczony podróżnik Dawid Andres i dwunastoletnia, ciekawa świata Natalia wyruszają w niezwykłą podróż po Alasce. W jej trakcie wspólnie tropią zagrożone gatunki zwierząt. Jakie zwierzę spotkają w drugim odcinku?

Dawid Anders jest doświadczonym podróżnikiem – pasjonatą, znanym między innymi z podróży ciężarówką przez Stany Zjednoczone, Indonezję, Wietnam czy Afrykę. W trakcie swoich wypraw zawsze umiejętnie, ale nadal spontanicznie doświadcza otaczającego nas świata i w ciekawy sposób o nim opowiada.

„Na tropie dzikich zwierząt”. Jakie zwierzę będzie bohaterem drugiego odcinka?

„Na tropie dzikich zwierząt” to osiem odcinków, a bohaterem każdego z nich jest inne, wyjątkowe zwierzę. O tym, które z nich będzie motywem przewodnim danego odcinka, decyduje wylosowana przez Natalię figurka. Każda wyprawa Dawida i Natalii to przygoda, która staje się też okazją do opowiedzenia o zwyczajach i ciekawostkach ze świata zwierząt. Bohaterem drugiego odcinka jest zwierzę, które żyje również w Polsce, czyli łoś.

W drugim odcinku programu Dawid i Natalia odwiedzają Anchorage – miasto, które zamieszkuje około 280 tys. ludzi, czyli 40% mieszkańców Alaski. W końcu Alaska to nie tylko lasy, góry i śnieg, ale też dobrze funkcjonujące osady ludzkie. W tych jednak zwierzęta, takie jak łosie czy niedźwiedzie, są częstymi gośćmi. Podobnie zresztą jak ludzie wędrujący po lasach czy wodach, które są naturalnymi obszarami życia zwierząt. Co ciekawe, to właśnie łoś jest symbolem tej części świata.

Od miejscowych mieszkańców nasi bohaterowie dowiadują się, jak należy się zachować, gdy spotkamy łosia, a także jak wygląda życie w ich towarzystwie i jakie problemy potrafią stworzyć.

Co warto wiedzieć o łosiach?

Ciekawostki o łosiach

Łoś to kopytny ssak z rodziny jeleniowatych. Choć to kwestia sporna, wielu badaczy wyróżnia 2 gatunki: łosia euroazjatyckiego (Alces alces) i łosia amerykańskiego (Alces americanus). W programie bliżej poznamy oczywiście tego drugiego.

Żyje w podmokłych lasach północnej Europy, Azji i Ameryki Północnej. To też największe dziko żyjące zwierzę w Polsce i jeden z największych ssaków lądowych w Europie. W Polsce objęty jest ochroną przez cały rok.

  • Łoś ma dobry słuch i węch, ale słaby wzrok.
  • Samiec (byk) osiąga 540–740 kg masy ciała i może być wysoki nawet do 2 m. Największy zanotowany osobnik, znaleziony w 1897 roku mierzył 2,34 m, ważył 825 kg, a jego poroże miało rozpiętość 199 cm.
  • Samica to łosza lub klępa - jest niższa i lżejsza, osiąga masę około 400 kg.
  • Byki mają poroże w kształcie szerokich łopat lub badyli, które wbrew pozorom nie są związane z ich wiekiem

Łosie bardzo lubią wodę, wszelkie bagna i mokradła. Nie lubią, gdy jest ciepło, grymaszą nawet na temperaturę powyżej 10 °C i wówczas chętnie chłodzą się w wodzie. Bardzo dobrze pływają i nurkują. Pokonują przeszkody wodne od kilkunastu do nawet 20 km. Pod wodą mogą przebywać około minuty, a w samej wodzie spędzać kilka godzin.

Są raczej niezależnymi samotnikami, zwłaszcza w ciepłe miesiące. Zimą z kolei grupują się w niewielkie stada i wędrują, przechodząc z północy na południe nawet około 200 km, a czasem i więcej.

Dzięki wyprawie Dawida i Natalii na Alaskę, widzowie mają szansę dowiedzieć się więcej o tym fascynującym regionie świata i żyjących tam, niezwykłych zwierzętach. Dokładnie w tym samym celu znana i lubiana przez wiele dzieci KINDER Niespodzianka stworzyła serię Natoons. To kolekcja 16 figurek zwierząt, które naturalnie występują w Ameryce Północnej. Jeszcze więcej zabawy, jednocześnie wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja od KINDER Niespodzianki ApplayDu, którą można pobrać w Google Play i App Store.

Program możecie oglądać w Discovery Channel i Player.pl.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości