Na tropie dzikich zwierząt

Alaska – radość odkrywania wyjątkowego zakątka ziemi

Na tropie dzikich zwierząt

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
Alaska – region magiczny
mat. prasowe Alaska

Alaska większości z nas kojarzy z przepięknymi krajobrazami: ośnieżonymi szczytami górskimi, jeziorami, wysokimi świerkami i łosiami, które niespiesznie spacerują między nimi. Czy to wyobrażenie ma jednak coś wspólnego z rzeczywistością? Znawcy i podróżnicy są zgodni. TAK! Alaska to synonim obcowania z dziką, niezmąconą przez człowieka przyrodą.

Alaska – region magiczny

Alaska to region niezwykły i magiczny, którego odwiedzenie z pewnością zostanie przez każdego zapamiętane do końca życia. Pod względem powierzchni jest największym stanem USA. To teren w dużym stopniu dziewiczy, w którym wciąż możemy napotkać dziko żyjące gatunki, niewystępujące nigdzie indziej. Przez Alaskę przepływają dwie główne rzeki – Jukon i Kuskokwim, występuje wiele jezior, gejzerów wulkanicznych, a na północy Alaski – gór polodowcowych i lodowców. Alaska znana jest z surowego klimatu i górzystego, mocno zróżnicowanego ukształtowania terenu. W popkulturze rejon ten zapisał się jako oaza wolności i swoisty rezerwat natury, w znacznym stopniu nieskażonej działalnością człowieka.

Jaka pogoda panuje na Alasce?

jaka pogoda panuje na Alasce
Alaska jaka pogoda panuje na Alasce
mat. prasowe

Życie na Alasce nie należy do najłatwiejszych. Wszystko za sprawą trudnego klimatu. Jakie temperatury występują na Alasce? Ich średni zakres w ciągu roku waha się między −51 st. C a nawet +33 st. C. Tak szerokie rozbieżności nie są jednak spotykane w jednym regionie i wynikają z szerokości geograficznej Alaski. Na północy tego stanu panuje bowiem klimat subpolarny, na południu natomiast – umiarkowany chłodny i przy nabrzeżach morski. Średnie temperatury na południowym wschodzie Alaski latem oscylują między 12–22 st. C, jednak nawet na południu, w trakcie zimy, mogą dochodzić nawet do −30 st. C. Południe Alaski latem może w pewnym okresie być bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Charakterystycznymi dla Alaski niebezpieczeństwami związanymi ze strefą klimatyczną są typowe dla tundry burze śnieżne i porywy wiatru przekraczające nawet 100 km/h.

Co warto zobaczyć na Alasce?

Alaska to przede wszystkim flora i fauna. Dzikość olbrzymiego terytorium, liczne góry, gejzery i ciągnące się lasy będą idealne dla każdego obieżyświata, który pragnie poczuć głębię wolności i natury. Mało kto wie, że na Alasce swą rezydencję wybudował Święty Mikołaj (druga po fińskiej Laponii) – warto ją zobaczyć, gdyż wygląda w sposób niezwykle realistyczny. Będąc na Alasce można się wybrać także do… muzeum młotków. Jest to prawdopodobnie największa kolekcja tych narzędzi na świecie. Jednak niewątpliwie najwięcej przyjemności czeka nas w trakcie podziwiania piękna przyrody.

Alaska, na tropie dzikich zwierząt
Na tropie dzikich zwierzątAlaska, na tropie dzikich zwierząt
mat. prasowe

Na Alaskę w poszukiwaniu dzikich zwierząt wybrał się też, razem 12-letnią Natalią, podróżnik Dawid Andres. W najnowszym programie, który możecie oglądać w Discovery Channel i Player.pl, będą razem tropić zagrożone gatunki zwierząt.

Najmłodsi miłośnicy podróży i przygód mogą odkrywać Alaskę i zagrożone gatunki zwierząt tam żyjące dzięki aplikacji ApplayDu od KINDER Niespodzianki. Oprócz postaci, które znajdują się w aplikacji, rodzice razem z dziećmi mogą zeskanować znalezione w czekoladowych jajkach figurki z najnowszej serii Natoons (przedstawiające 16 żyjących w Ameryce Północnej gatunków zwierząt) i następnie bawić się nimi w wirtualnej rzeczywistości.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości