Jakie są typy urody i jak je określać? Podpowiadamy

Autor:
Adrian
Adamczyk
Uroda w dobie kryzysu
Uroda w dobie kryzysu Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Analizując typy skóry, w łatwy sposób możesz dowiedzieć się, jakie barwy makijażu oraz ubrań dobierać na co dzień. Dzięki temu wszystko będzie do siebie pasować i tworzyć spójną jedność. Dowiedz się, jak określić swój typ urody.

Typy urody dzielą się w bardzo prosty sposób – na wiosnę, lato, jesień i zimę. Wystarczy krótka charakterystyka, aby dowiedzieć się, jakie kolory do nas najbardziej pasują. Zobacz, jak rozpoznać typ cery i jakie odcienie pasują Ci najbardziej.

Typ urody – lato

Jeśli uważasz, że wśród typów urody lato najbardziej Tobie odpowiada, sprawdź, czy cechy karnacji, włosów i oczu do Ciebie pasują. Lato nie jest do końca intensywnym, ciepłym odcieniem. Cera jest bardzo delikatna oraz jasna (czasem nawet blada). Zazwyczaj skóra po opalaniu staje się czerwona, ze względu na wrażliwą cerę, a z biegiem czasu lekko brązowieje. Mogą także wystąpić piegi oraz przebarwienia. Włosy u kobiet, które mają typ urody lato, są zazwyczaj szarawe, blond lub brązowe. Przekrój kolorystyczny jest dość spory, dlatego ten typ urody jest najczęściej spotykany w Polsce. Usta u kobiet, które mają letni typ urody, są jasnoróżowe lub wpadają w lekki fiolet, najczęściej kontur jest bardzo delikatnie zarysowany i wtapia się w resztę cery. Oczy mogą być niebieskie, zielone, zielono-brązowe, piwne lub szare. Makijaż dla typu urody letniego powinien być bardzo naturalny. Najlepiej podkreślić oczy głębokimi odcieniami. Kolory, które pasują do lata, to przede wszystkim odcień miętowy, pastelowy róż, błękit, delikatna zieleń. Lepiej nie stawiać na kolory jaskrawe.

Typ urody – wiosna

Czas na wiosnę – typ urody, który jest najdelikatniejszy ze wszystkich rodzajów. Karnacja jest ciepła, a skóra bardzo szybko opala się na brązowy odcień. Cera zazwyczaj czysta, porcelanowa, może mieć lekko złotawy odcień. Przypomina słowiański typ urody. Usta zazwyczaj mają mocniejszą barwę, pojawia się ciepła czerwień. Z kolei odcień oczu nie będzie intensywny, tylko lekko rozświetlony – piwny lub błękitny. Włosy u kobiet, które mają typ urody wiosna, to jasny, ciepły blond, a także jasnorudy. Cienie do powiek, które najbardziej pasują do tego typu urody, to odcienie różu, jasnego brązu, złota czy jasnego fioletu. Makijaż powinien lekko podkreślać urodę, dlatego lepiej nie stosować intensywnych granatów czy czerni. Kolory ubrań dla typu urody wiosna to zieleń, żółć, turkus, a nawet odcień koralowy. Wszelkie wzory wybierane do stylizacji powinny być delikatne i drobne.

Typ urody – zima

Zimny typ urody jest bardzo chłodny. Karnacja może być bardzo jasna, porównywalna do Królewny Śnieżki, jak i oliwkowa. W przypadku oczu kolor jest bardzo intensywny, np. zielony, głęboki niebieski lub brązowy. W łatwy sposób można określić także włosy – są one najczęściej czarne lub ciemnobrązowe. Kolory dla typu urody zima to wszystkie chłodne odcienie – biały, srebrny, czarny lub szarość. Jeśli chodzi o makijaż, może być on wyrazisty, podkreślony i mocny. Odcienie cieni do powiek najlepsze dla pań o typie urody zima powinny być ciemnozielone, turkusowe, różowe, a nawet fioletowe.

Typ urody – jesień

Jaki typ urody mają kobiety-jesień? Wśród typów karnacji wyróżnia się ona jasną barwą, wpadającą w złoty kolor. Kobiety rzadko opalają się na brązowo, a na ich skórze pojawiają się piegi. Włosy mogą mieć odcień rudego lub jasnego i ciemnego brązu. Oczy są najczęściej zielone i brązowe. Kolorystyka dla tego typu karnacji powinna zawierać odcienie rudego, brązu, czerwieni, zieleni.

Ciepłe i zimne typy urody – pory roku

Zwykle osoby, które nie wiedzą, jak rozpoznać typ cery, dzielą je na cztery pory roku – wiosnę, lato, jesień i zimę. Przy głębokiej analizie kolorystycznej, występuje aż 12 typów urody. W tym przypadku, oprócz danej pory roku, określa się także odcień (chłodny lub ciepły), jasność (cera jasna lub ciemna), a także nasycenie (cera stonowana lub czysta, czyli kontrastowa). Jak określić typ urody, wybierając jedną spośród 12 opcji? Różnice pomiędzy trzema typami danej pory roku są właściwie niewielkie. Tylko przy profesjonalnie przeprowadzonej przez wizażystów i stylistów analizie kolorystycznej można rozpoznać odpowiedni, dokładny rodzaj. 12 typów urody można ze sobą połączyć podobnymi typami kolorystycznymi. Można tu wyróżnić Jasne Lato i Jasną Wiosnę, które są do siebie bardzo podobne. To nordycki typ urody, bardzo delikatny. Obydwa typy mogą nosić dokładnie te same odcienie ubrań – pastelowe. Podobnymi do siebie typami są także Ciepła Wiosna i Ciepła Jesień. Ten ciepły typ urody ma lekko żółtawy odcień. Podobne są także Zgaszone Lato i Zgaszona Jesień, Czysta Wiosna i Czysta Zima. Z kolei ciemniejsze typy karnacji to Ciemna Zima i Ciemna Jesień, a także Chłodna Zima i Chłodne Lato.

Jaki mam typ urody?

Jeśli nie wiesz, jakim typem urody jesteś, wystarczy zastanowić się nad kilkoma aspektami:

  • Jak opala się skóra (czy najpierw jest czerwona, czy od razu brązowa)?
  • Jaki jest kolor włosów?
  • Jaki jest odcień cery?
  • Jaki jest kolor oczu?

Wystarczy wziąć lusterko i zastanowić się nad karnacją, włosami oraz oczami, a następnie przeczytać charakterystykę każdego typu urody i dopasować taką, która najbardziej pasuje.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision/Getty Images

Pozostałe wiadomości