Moda i Uroda

Modelki petite coraz popularniejsze. "W Polsce jest mnóstwo pięknych kobiet"

Moda i Uroda

Autor:
Justyna
Piąsta
Modelki petite
Modelki petiteDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Moda ciągle się zmienia i podąża za współczesnym światem, w którym stawia się na różnorodność, odchodząc od jednego, sztywnego kanonu piękna. Kilka lat temu modelki plus size szturmem podbiły pokazy mody, teraz popularne stają się tzw. modelki petite, czyli drobne kobiety niskiego wzrostu. Jedną z nich jest Katarzyna Jakubiak. Jak trafiła do modelingu? Naszym goście była też stylistka Ewelina Rydzyńska.

Moda dla każdego

W popularnych sieciówkach z odzieżą coraz częściej można znaleźć ubrania dla osób bardzo szczupłych, filigranowych, o pełniejszych kształtach, dla wysokich i niskich. Katalog rozmiarów powiększa się, uwzględniając różne sylwetki klientów. Stylistka Ewelina Rydzyńska wyjaśniła, dlaczego tak się dzieje.

- Moda jest narzędziem gospodarki i musi brać pod uwagę wielu konsumentów, a nie tylko jedną, odpowiednią, wytargetowaną grupę. (...) Badania, odnosząc się do rynku europejskiego, pokazują, że w wielu markach sieciowych powstają nowe segmenty dotyczące odpowiednich kategorii wzrostowych i parametrów. Ale w Azji, gdzie ludzie są drobni i mniejsi, jest to tak naprawdę standard, w którym również marki sieciowe wypuszczają swoje kolekcje ubrań. To jest cudowne, że tak naprawdę ta moda i sklepy, firmy, przestały się ograniczać i zawężać do jednego, określonego kanonu - powiedziała Rydzyńska.

Modeling petite - co to jest

Katarzyna Jakubiak ma 156 cm wzrostu i zajmuje się modelingiem petite. Udowadnia, że niezależnie od wzrostu, można robić karierę jako modelka. - Głównie sprawdzam się w sesjach, w których może nie do końca te ubiory widać, chociaż też często się zdarzają. Przede wszystkim są to sesje kosmetyków, fryzur, makijaży, zdarza się, że też i fitnessowe - powiedziała Kasia.

Jakubiak przyznała, że przed laty kupowała ubrania przede wszystkim na działach z modą dziecięcą. Teraz nie ma już problemu, by znaleźć kobiece stroje w małych rozmiarach.

- Wydaje mi się, że niższe dziewczyny chcą się ubierać poważniej, bo są brane za dziewczynki. Myślę, że mamy z tym problem, że jak się ubierzemy zbyt młodo, nowocześnie, to ludzie nie traktują nas poważnie, przynajmniej ja tak mam ze swoim wzrostem. A z kolei dziewczyny większe próbują się zmniejszać, odmładzać - stwierdziła.

Jak to się stało, że Kasia została modelką petite? - Pracowałam przy sesjach zdjęciowych i któregoś razu zauważył mnie fotograf, który namówił mnie na fotomodeling. Jak już w to weszłam, to poznałam kolejnego fotografa, który opowiedział mi o modelingu petite. W Polsce jeszcze nie było to dobrze znane, natomiast za granicą, głównie w Stanach, to już był temat bardzo na topie. Wkręciłam, zaczęłam bardzo dużo czytać i weszłam w ten temat tak głęboko, że sama zaczęłam cisnąć, żeby on się wszędzie pojawiał. Nie tylko dla siebie, ale też dla takich dziewczyn jak ja, żeby nie były skreślane tylko przez wzrost. W Polsce jest naprawdę mnóstwo pięknych kobiet, które nie mają szansy się pokazać i spełnić, w tym, co chcą, tylko dlatego, że są skreślane przez wzrost - podkreśliła Kasia Jakubiak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości