Koronawirus

Dlaczego warto szczepić dzieci? "Nie jest prawdą, że zawsze przechodzą COVID-19 łagodnie"

Koronawirus

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
PAP
Chłopiec przyjmujący szczepionkę

Obecnie w szpitalach jest zdecydowanie więcej dzieci, niż miało to miejsce w poprzednich falach pandemii koronawirusa. O tym, dlaczego warto szczepić maluchy, mówił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. - Powinniśmy się bać choroby, a nie profilaktyki - podkreślił. Dzieci w wieku 5-11 lat będą mogły przyjmować preparat od 16 grudnia.

Kiedy szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w Polsce?

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się w Polsce 16 grudnia. Będą wykonywane z użyciem preparatu Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Dawki mają być dostosowane do wieku. Szczepienia będą dwudawkowe, przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni.

Dlaczego warto szczepić dzieci?

Warto szczepić dzieci, ponieważ nie jest prawdą, że dzieci zawsze przechodzą COVID-19 łagodnie (…). Musimy zdawać sobie sprawę z dosyć dużej liczby hospitalizowanych dzieci, szczególnie w wariancie delta, który króluje póki co na świecie, a także w Polsce.

Dodał, że na oddziałach covidowych w całej Polsce jest obecnie zdecydowanie więcej dzieci niż było w poprzednich falach, a u hospitalizowanych dzieci jest bardzo dużo przypadków koinfekcji. Przyznał również, że u części dzieci, podobnie jak i u dorosłych, COVID-19 przebiega bezobjawowo, jednak część przechodzi infekcję ciężko, zdarza się też sporo powikłań.

- Jeżeli 14-letni chłopiec ma udar, jeżeli dziecko leży pod respiratorem, jeżeli dziecko ma ciężkie zapalenie płuc i niewydolność oddechową - to jest powikłanie, które nie tylko grozi utratą zdrowia, ale nawet życia - podkreślił specjalista.

Dzieci przeszły COVID-19 i dostały udaru
Dzieci przeszły COVID-19 i dostały udaru Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczepienia dzieci to mniej nowych zakażeń

Ważnym powodem, dla którego należy szczepić dzieci jest również fakt, że nawet te, które przechodzą chorobę łagodnie, nadal zakażają innych.

- Szczepienie dzieci jest działaniem, które ma na celu zmniejszenie pandemii, zmniejszenie ryzyka zgonów u innych dzieci - na przykład tych, które jeszcze nie mogą się zaszczepić, bo nie mają jeszcze 5 lat - oraz ciężko chorych dorosłych z otoczenia - tłumaczył dr Sutkowski.

Podkreślił, że "im większa część populacji się zaszczepi, tym mniejsze problemy będziemy mieli teraz i w przyszłości". - Chodzi m.in. o to, że nie będzie narastał dług zdrowotny, bo więcej osób będzie mogło leczyć się w szpitalach i przychodniach na inne choroby niż COVID-19 - zastrzegł.

Wirus SARS-CoV-2 wciąż tworzy nowe warianty. - Im więcej osób się zaszczepi - w tym dzieci - tym niebezpieczeństwo wytworzenia kolejnego niebezpiecznego wariantu będzie mniejsze - mówił lekarz. Dlatego - jak zaznaczył - nie należy odwlekać szczepienia dzieci.

Szczepionki dla dzieci są bezpieczne

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych stwierdził, że szczepionki są "skuteczne i bezpieczne". - Badania nad ich bezpieczeństwem, które robił producent, były prowadzone wiele miesięcy dłużej niż badania nad szczepionkami dla dorosłych i były prowadzone w wielu miejscach na świecie. Te badania udowodniły, że niepożądanych odczynów poszczepiennych jest bardzo niewiele, a te, które są, to NOP-y bardzo łagodne - powiedział.

Jak zauważył, w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych dzieciom jest często podawane kilka szczepionek naraz, a w przypadku COVID-19 jest to pojedyncza szczepionka. - Nie ma więc powodów, by w przypadku koronawirusa martwić się nadmiernie - ocenił.

Zdaniem eksperta, dzieci nie chcą szczepić najczęściej ci rodzice, którzy sami się nie zaszczepili. - Potrzebna jest nam bardzo solidna kampania na ten temat, ponieważ szczepienie dzieci tuż za progiem, a my na ten temat praktycznie nie rozmawialiśmy. W ten sposób oddajemy pole tym, którzy chętnie zbiją na tym jakiś kapitał - medialny, polityczny lub medyczny - czyli ruchom o charakterze antyszczepionkowym - mówił.

- Zachęcam do szukania informacji w dobrych, sprawdzonych źródłach np. na stronach Ministerstwa Zdrowia. Dobrym źródłem informacji jest też kontakt z lekarzem rodzinnym - radził.

- Powinniśmy się bać choroby, a nie profilaktyki - podsumował dr Michał Sutkowski.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Courtney Hale/Getty Images

Pozostałe wiadomości