Gwiazdy

Wilfredo Leon zagra dla Polski

Gwiazdy

Aktualizacja:

Wilfredo Leon Venero – kubański zawodnik dołączy oficjalnie w 2019 do reprezentacji Polski w siatkówce. Jak wyglądała jego droga do naszego kraju? Jak poznał swoją żonę - Małgorzatę i czego życzył naszym widzom w Nowym 2018 Roku? Zobaczcie!

Wilfredo León przyjechał do Polski z reprezentacją Kuby w 2012. Po zakończeniu starań o paszport siatkarz osiadł Polsce w 2014 roku.

Z Małgosią poznał się dzięki koledze z reprezentacji Kuby, na początku kontaktowali się przez internet.

Miałam język hiszpański w liceum. Oczywiście w praktyce nie było to takie proste, ale przez rozmowy ten język był u mnie coraz lepszy. Od początku rozmawialiśmy tylko po hiszpańsku, a teraz z powodu możliwości gry w polskiej reprezentacji Wilfredo rozmawia ze mną częściej po polsku

- opowiedziała Małgorzata León

Wilfredo Leon wciąż uczy się języka polskiego, z którym stara się mieć jak najwięcej kontaktu. Ogląda filmy, słucha muzyki po polsku. W nauce pomaga mu jego żona:

Jak nie rozumie jakiegoś słowa, to zawsze mnie pyta, ja mu tłumaczę i w ten sposób poszerza swoje słownictwo.

Wilfredo i Małgorzata León mają córeczkę Natalię z którą rozmawiają po polsku i po hiszpańsku. Wilfredo wierzy, że córeczka będzie dwujęzyczna.

A czy Natalia też będzie grać w siatkówkę?

- zapytał Marcin Meller.

Może tak być, ale najpierw szkoła

- powiedział Wilfredo.

Wilfredo, w oczekiwaniu na przejście do reprezentacji Polski, gra w rosyjskim klubie. Po zakończeniu formalności oraz po zakończeniu karencji, która trwa dwa lata i jest związana z przejściem z jednej reprezentacji do drugiej, będzie mógł zadebiutować w polskiej reprezentacji.

W momencie, kiedy skończy się proces przejścia z jednej federacji do drugiej, to trzeba zaczekać dwa lata, aby móc debiutować w nowej reprezentacji, żeby nie było tak, że kończy się grać w jednej i dwa tygodnie później zaczyna się grać w kolejnej. Jest to przepis Federacji Piłki Siatkowej

- wyjaśniła Małgorzata León.

Leónowie spędzili święta na odległość. Wilfredo w Rosji, Małgosia z córeczką w Polsce, ale już Sylwestra spędzą razem.

Święta spędziliśmy na odległość. Wilfredo, 24 grudnia, grał mecz ligowy w Rosji, ja byłam w Polsce, mąż w Rosji. Niestety te święta były na odległość, ale Sylwestra spędzimy już w domu, rodzinnie w Warszawie

- dodała Małgorzata.

Wilfredo León złożył życzenia widzom:

Chciałbym Państwu życzyć Szczęśliwego Nowego Roku, aby był to rok spędzony z rodziną. Życzę także wielu sukcesów, powodzenia w przyszłym roku, szczęścia i miłości.

Wilfredo León Venero urodził się w 1993 roku w SantiAGO DE Cuba. Jest synem byłej siatkarki Aliny Venero Boza. W wieku 14 lat Wilfredo León zadebiutował w reprezentacji Kuby, zagrał w turnieju eliminacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W wieku 17 lat został kapitanem reprezentacji Kuby. W 2012 roku Wilfredo León zrezygnował z gry w reprezentacji Kuby. Siatkarz rozpoczął starania o przyznanie polskiego obywatelstwa, które zostało mu nadane w 2015 roku. W 2016 zawarł związek małżeński z Małgorzatą. Para ma córeczkę Natalię.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości