Leszek Możdżer wraca do lat dzieciństwa. "Kaseta leciała i cała sprawa się rypła"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Magia kaset - Leszek Możdżer wraca do lat dzieciństwa
Magia kaset - Leszek Możdżer wraca do lat dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Leszek Możdżer - kompozytor i pianista jazzowy - powraca z nowym albumem "Composites". Czego możemy się po nim spodziewać? Jak wspomina dzieciństwo? O tym wybitny muzyk opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Leszek Możdżer o magii kaset magnetofonowych

Leszek Możdżer nowy album nagrał z Orkiestrą Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej. Wyprodukowanych zostało jedynie 500 egzemplarzy. Numerowany boks zawiera kolorową płytę winylową oraz kasetę magnetofonową.

- Nie widziałem o tym, że jest taki plan, co mnie zresztą bardzo cieszy, bo kaseta to jest bardzo dużo wspomnień z młodości, kiedy pierwsze, nawet takie wielośladowe robiliśmy właśnie na kaseciakach - mówił pianista jazzowy w Dzień Dobry TVN.

Co ciekawe, kompozytor za młodu, by uniknąć ćwiczeń, puścił z kasety dźwięki fortepianu, żeby sąsiadka myślała, że gra. Zrobił to jednak tylko raz, a kłamstwo szybko wyszło na jaw. - Sąsiadka miała klucze, weszła, ta kaseta leciała i cała sprawa się rypła - zaśmiał się nasz gość.

Jak zauważył twórca, kasety pomału wracają do łask. - Proszę wybrać się do piwnicy własnej albo do komórki, odkopać te kaseciaki i wyjąć je. To są urządzenia, które będą za chwilę na fali - podkreślił.

Kompozyt - połączenie kompozycji i improwizacji

Jesienią Leszek Możdżer wyrusza w trasę z płytą "Composites", na której odnajdziemy kompozyty.

- Ciekawostką jest to, że najpierw nagrałem fortepian kompletnie improwizowany, abstrakcyjny i dopiero później dopisałem do tego orkiestrę. Dlatego to się nazywa kompozyt. [...] Właściwie trzy razy nagrywaliśmy tę płytę, bo trzeba było osobno nagrywać sekcję dętą, sekcję instrumentów drewnianych, osobno smyki - tłumaczył muzyk.

Jakich zespołów w dzieciństwie słuchał Leszek Możdżer? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości