Gwiazdy

Osoby z zespołem Downa są wykluczane na rynku pracy. Kossakowski: "Nikt nie chciał jej zatrudnić"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

Przemek Kossakowski jest prowadzącym program TTV "Down the Road. Zespół w trasie". Spotkania z ludźmi z zespołem Downa sprawiły, że zaangażował się w niesienie im pomocy na różnych płaszczyznach. Zdaniem podróżnika ważne jest, by nie tylko mieli dostęp do rehabilitacji czy edukacji, ale przede wszystkim, by mogli realizować się zawodowo.

Jak pomagać osobom z niepełnosprawnością intelektualną?

Wystartowała trzecia edycja "Down the Road. Zespół w trasie". Przemek Kossakowski nie ma wątpliwości, że jest to program misyjny, który ukazuje, z jakimi przeciwnościami losu na co dzień zmagają się osoby z zespołem Downa.

- Szczególnie w trzecim sezonie pokażemy to, że ludzie z niepełnosprawnościami potrzebują wsparcia od systemu. To obszar, który powinien być zagospodarowany przez każdego z nas z osobna, ale również przez polityków. Mówimy tu o dostępie do terapii, rehabilitacji, edukacji, kultury. A przede wszystkim, bo na tym mi zależy najbardziej, by ludzie z niepełnosprawnością intelektualną znaleźli swoje miejsce na rynku pracy. To jest bardzo duży problem - podkreśla Kossakowski w rozmowie z Justyną Piąstą, reporterką dziendobry.tvn.pl.

Co można zrobić, by im pomóc? - Powinniśmy słuchać ludzi, którzy są obok osób z niepełnosprawnościami, czyli ich rodzin. To oni angażują się każdego dnia i to oni powinni przedstawić wizję tej zmiany. To jest źródło informacji - zauważa Przemek Kossakowski.

"Down the Road" - Dominika Kasińska

Osoby z zespołem Downa są pomijane na rynku pracy. Kossakowski przypomniał historię uczestniczki pierwszego sezonu "Down the Road", Dominiki Kasińskiej, która tego doświadczyła.

- Jej wielkim marzeniem było znalezienie pracy. Mimo że po pierwszym sezonie zyskała status gwiazdy, to szukała pracy przez cały rok. Nikt nie chciał jej zatrudnić. W końcu się to udało, jest teraz szczęśliwym człowiekiem, który spełnia się zawodowo. Chciałbym, żebyśmy stworzyli jeden świat, ale niestety są w nim niewidzialne bariery, które powinniśmy zniszczyć między sobą. Moim zdaniem o tym też opowiada "Down the Road" - podkreślił podróżnik.

Dominika Kasińska w kwietniu tego roku gościła w Dzień Dobry TVN. Opowiadała wówczas, że po wielu miesiącach poszukiwań, wreszcie znalazła pracę i została asystentką nauczyciela w niepublicznej szkole, do której uczęszczają dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności o różnym charakterze. Zobacz całą rozmowę z Dominiką Kasińską.

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN online

Pozostałe wiadomości