Zwierzęta

Ptaki wędrowne i ich zwyczaje. "Mają wewnętrzny kompas w głowie"

Zwierzęta

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Zwyczaje ptaków wędrownych
Zwyczaje ptaków wędrownychDzień Dobry TVN
wideo 2/28

Każdego roku w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Wyjątkowe święto zostało ustanowione z myślą o promocji ochrony migrujących po całym świecie gatunków zwierząt. W Dzień Dobry TVN zwyczaje wybranych ptaków opisał znany miłośnik przyrody, Marcin Kostrzyński.

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych jest świętem obchodzonym corocznie w drugi weekend maja. To ważne wydarzenie dla ornitologów, ale i dla wszystkich pasjonatów obserwacji przyrody. W Polsce nie brakuje miejsc, w których można natrafić na gniazda bocianów, sokołów czy jerzyków. Zdaniem Marcina Kostrzyńskiego, warto poszerzać wiedzę na temat tych niezwykłych zwierząt. Na uwagę zasługują chociażby ich umiejętności związane z dalekimi podróżami.

- Wystarczy, że tylko raz przelecą daną trasę i zapamiętują każdy szczegół (...). Mają wewnętrzny kompas w głowie - wyjaśnił doświadczony przyrodnik.

Zwyczaje ptaków wędrownych

Migracje ptaków wędrownych nie bez przyczyny uznawane są za prawdziwy fenomen natury. Niezwykłe zwierzęta wyruszają w długie i, nierzadko także, trudne podróże pomiędzy kontynentami. Rozbudowa miast czy rozwój transportu lotniczego z całą pewnością nie ułatwiają im tego zadania.

- Niektóre gatunki potrafią przelecieć w ciągu roku 64 tys. kilometrów (...). Zagrażają im samoloty, zagrażają im drapieżniki. Sam przelot, na przykład nad Morzem Bałtyckim dla ptaków skandynawskich, jest wielkim wyzwaniem - podsumował Marcin Kostrzyński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości