Zwierzęta

Z wizytą w helskim fokarium. Jak wygląda praca opiekuna?

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Łukasz Zagórski
Zostań opiekunem fok
Zostań opiekunem fokDzień Dobry TVN
wideo 2/28

Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska ma helskie korzenie i jako mała dziewczynka marzyła, by zostać opiekunką fok. Teraz plan wcieliła w życie. Co należało do jej obowiązków? Kiedy maluchy wypuszczane są na wolność? Na co trzeba uważać? Co robić, gdy spotkamy fokę na plaży?

Fokarium w Helu - ośrodek rehabilitacji

Agata Zjawińska została tymczasową wolontariuszką w helskim fokarium. Otrzymała ubranie ochronne i przekroczyła granicę, która nie jest dostępna dla odwiedzających. Wraz z Wioletą Miętkiewicz, koordynatorką zespołu opiekunów fok, przemywała oczy jednej z podopiecznych.

- Tara trafiła do nas 4 dni temu. Waży tylko 11 kg, więc to jest bardzo mało. Foki szare rodzą się nawet o większej masie urodzeniowej - tłumaczyła Wioleta Miętkiewicz.

W ośrodku rehabilitacji jest ok. 30 małych fok. Najczęściej trafiają do niego maluchy, które odłączyły się od matek i nie poradziły sobie ze znalezieniem pokarmu. Dominika Jonakowska, lekarz weterynarii, na miejscu bada podopiecznych.

- Pobieramy krew, osłuchujemy, by sprawdzić, czy taka mała foka nie ma zapalenia płuc. To jest też częsta przyczyna, że te maluchy do nas trafiają. I problemy z oczami. Są wykonywane specjalne testy, by stwierdzić, czy nie ma jakichś uszkodzeń. Jeśli jest to konieczne, to leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe - wyjaśniała.

Spotkanie z foką. Jak się zachować?

Gdy maluchy są już całkowicie zdrowe i osiągną odpowiednią masę ciała, wracają na wolność. Dlatego nie mogą mieć zbyt długiego kontaktu z człowiekiem.

- Jak spotykamy fokę na plaży, taka wielka prośba od nas, by zachować dystans. Minimum te 20 metrów. Foka wychodzi na ląd po to, aby odpocząć. Jak jest słoneczna pogoda, foki - tak jak my - lubią się powygrzewać. Gdy jest chora czy ranna, takie zachowanie jak podchodzenie do foki może zakończyć się dla niej nawet śmiercią. Druga prośba jest taka, by zawiadomić Stację Morską. Współpracujemy z Błękitnym Patrolem WWF na naszym całym polskim wybrzeżu - podkreśliła koordynatorka.

Obok ośrodka rehabilitacyjnego jest też fokarium, w którym mieszkają rezydentki. - Tutaj mamy nasze stada hodowlane. 5 osobników i te foki zostają tutaj na zawsze. Służą do edukacji i gości, którzy nas odwiedzają - zaznaczyła Wioleta Miętkiewicz.

Jak wygląda trening medyczny fok? Zobacz materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości