Gorące tematy

Gdzie występuje bóbr i jak wygląda? Jaki ma wpływ na ekosystem?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Bobry europejskie to bardzo inteligentne zwierzęta, które niestety wyrządzają wiele szkód rolnikom. Prowadzą ziemnowodny tryb życia i potrafią podporządkować sobie środowisko. Gdzie występuje bóbr europejski? O tym, jak bobry wpływają na otoczenie, w Dzień Dobry TVN opowiedział nam Marcin Kostrzyński.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy jest Dzień Bobra,
  • jak wygląda, gdzie występuje i co je bóbr europejski,
  • jak wygląda ochrona bobra europejskiego,
  • ciekawostek na temat tego zwierzęcia.

Minister rolnictwa Jan Ardanowski chce wpisać bobry na listę zwierząt jadalnych. Przekonuje nas, że:

Płetwa bobra to afrodyzjak

Marcin Kostrzyński opowiedział nam w Dzień Dobry TVN, dlaczego bobry są tak ważne dla ekosystemu i jak, bez konieczności polowania na te zwierzęta możemy sobie poradzić ze szkodami, które czasami powodują.

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Nie widzimy tego, że [dzięki tamom budowanym przez bobry] ten poziom wód gruntowych się utrzymuje. To nie jest tylko zatrzymanie wody na mały odcinku rzeki. Dzieki temu cały las ma co pić. Bobry robią to za darmo. Mają wyczucie inżynieryjne - robią to w miejscach gdzie trzeba, prowadzą też, darmowo, konserwację tych tam.

Bóbr europejski należy do rodziny bobrowatych i rzędu gryzoni. Zamieszkuje tereny wodno-lądowe i przystosowuje teren do własnych potrzeb. Jak wygląda bóbr europejski i czym się odżywia?

7 kwietnia - Dzień Bobrów

7 kwietnia obchodzony jest Dzień Bobra. To zwierzęta o wyjątkowych umiejętnościach inżynieryjno-melioracyjnych. Dzień ten nie jest przypadkowy. W tym dniu urodziny obchodzi Dorothy Richards, amerykańska badaczka bobrów. Dzień ten został ustalony w celu zwrócenia uwagi na rolę tych zwierząt w przyrodzie oraz ich ochronę, tak bobra europejskiego, jak i kanadyjskiego.

Wygląd bobra europejskiego

Bobry europejskie to największe gryzonie w swojej rodzinie, osiągające ponad metr długości. Dorosłe bobry ważą blisko 30 kg, ale standardowa waga waha się od 20 do 25 kg. Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu bobra jest ogon, którego długość może wynosić do 30 cm, a szerokość 20 cm.

Ogon bobra europejskiego jest pokryty łuskami i służy mu do budowy tam oraz sterowania ciałem podczas pływania. Jest płaski i zaokrąglony, a między łuskami wyrastają włoski. Ponadto ogon pełni funkcję termoregulacyjną i magazynuje tłuszcz. Ciekawostką jest fakt, że bobry mają największy mózg wśród gryzoni, co przekłada się na ich logiczne i inteligentne myślenie. Sprawne pływanie i nurkowanie umożliwia kształt tułowia, a łapki zakończone palcami i błoną pławną odpowiadają za chwytanie przedmiotów.

W budowie ciała tych gryzoni bardzo ważną rolę odgrywają gruczoły przyodbytowe i prepucjalne, które służą do oznaczania terytorium. Futro bobra europejskiego jest miękkie, gęste i błyszczące. Może mieć zróżnicowaną barwę – od czerni do różnych odcieni brązu. U bobrów żyjących w Polsce przeważa ciemniejsze umaszczenie.

Jak wygląda ochrona bobrów europejskich?

Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, a także dyrektywa siedliskowa zapewniają bobrom europejskim ochronę prawną. Każde państwo ma dopasować swoje regulacje prawne w taki sposób, aby wyeliminować zagrożenia dla życia bobrów. Ochrona bobrów europejskich wciąż pozostawia wiele do życzenia ze względu na nielegalne polowania na te zwierzęta. Bobry są znane ze ścinania drzew, wyrządzania wielu szkód, niszczenia linii energetycznych i naruszania wałów przeciwpowodziowych, przez co często są uważane za wrogów człowieka.

Ostatnio polski minister rolnictwa Jan Ardanowski wpadł na pomysł, aby wpisać bobry na listę zwierząt jadalnych. Ba, twierdzi nawet, że ogon tych zwierząt jest afrodyzjakiem. Choć brzmi to zabawnie, to sprawa jest poważna. Ekolodzy alarmują, że dzięki temu rozwiązaniu łatwiej będzie odstrzelić bobry.

Gdzie występuje bóbr europejski?

Bóbr europejski zamieszkuje północną i środkową Europę aż po azjatycką część Rosji, a także zachodnią Mongolię i niektóre regiony Chin. Niegdyś występował w całej umiarkowanej strefie Azji i Europy, ale liczebność tego gatunku znacznie zmalała. W XXI roku działania ochronne sprawiły, że populacja bobrów wydatnie wzrosła. Obecnie największa liczba tych gryzoni znajduje się w Polsce, Niemczech, we Francji, w Austrii, Belgii, na Białorusi, Ukrainie, w Szwecji, Szwajcarii, na Słowenii i Słowacji, w Rosji i Chinach.

W drugiej połowie XX wieku na wielu obszarach w Polsce dokonano reintrodukcji polegającej na wprowadzeniu bobrów na tereny, które niegdyś zamieszkiwały. Zabieg przeprowadzono w Sudetach, Borach Tucholskich, Bieszczadach i na Roztoczu. Takie same działania podjęła m.in. Szkocja, gdzie liczebność bobrów spadła z powodu polowań na ich mięso i futro.

Co jedzą bobry europejskie?

Bobry europejskie żywią się przede wszystkim roślinami. Wybierają zarówno części roślin wodnych, jak i przybrzeżnych, czyli krzewy, gałęzie, trzcinę, grążele, młode pędy i niektóre drzewa, najczęściej brzozę, topolę, osikę i wierzbę, jesiony, jawory, buki i dęby. Silny zgryz bobra umożliwia mu obgryzanie gałęzi i zjadanie nawet bardzo twardej kory drzew.

Ciekawostką na temat bobrów europejskich jest fakt, że wydalają dwa rodzaje odchodów, a jedne z nich zjadają. Kał wytwarzany dwuetapową metodą trawienia pokarmu (cekotrofia) zawiera duże ilości białka, wody i bakterii, których nie zawiera celuloza, stanowiąca znaczną część ich pożywienia.

Ciekawostki o bobrze europejskim

Bobry europejskie to zwierzęta wodno-lądowe, które potrafią przebywać pod wodą nawet 15 minut. Pływanie umożliwiają im przezroczyste powieki, przystosowane kanały uszne i nosowe oraz rozdwojona warga. Terytorium jednej rodziny bobrów europejskich obejmuje 1–4 km cieku, a odległość żerowania nie przekracza 20 metrów od brzegu.

Bobry potrafią się komunikować dzięki sygnałom dotykowym i odpowiednim pozom, a w trakcie higieny wymieniają się rolami. Prawidłowy stan futra jest dla bobrów istotną kwestią, ponieważ decyduje o ich zdrowiu. Bobry europejskie są niezwykle rodzinnymi zwierzętami i podobnie jak borsuki tworzą duże nory i jamy, w których czasami żyje kilka rodzin. Zamieszkują tereny leśne, brzegi kanałów, jezior i rzek, bagna, szuwary i krzewy. Potrafią konstruować przemyślne budowle, czyli tamy i kanały, które zapewniają bezpieczeństwo całej rodzinie. Są bardzo mądrymi zwierzętami i bardzo skrupulatnie wybierają miejsce do budowy tam.

Zobacz także:

Autor: Bernadetta Jeleń

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages / Karsten Simon / EyeEm

Pozostałe wiadomości