Aranżacje wnętrz

Inteligentny dom – komfort, funkcjonalność, bezpieczeństwo

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Hispanolistic/Getty Images

Inteligentny dom to rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort. Za pomocą zintegrowanego systemu można między innymi sterować urządzeniami gospodarstwa domowego, kontrolować instalację elektryczną oraz sprawnie zarządzać alarmem. To doskonała inwestycja.

Smartdom jako koncepcja pojawił się już w drugiej połowie XX wieku, jednak dopiero szybki rozwój technologii pomógł w realizacji i rozwoju tego potencjału. Coraz więcej osób decyduje się na wyposażenie mieszkania lub domu w zintegrowany system zarządzania. Czujniki i detektory są elementami, dzięki którym przestrzeń domowa staje się miejscem jeszcze bezpieczniejszym i bardziej komfortowym. Inteligentne systemy dbają również o zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Czym jest inteligentny dom?

W dobie popularności urządzeń typu smart nie mogło zabraknąć inteligentnego domu. Jak się jednak okazuje, koncepcja smartdomu jest dużo starsza niż popularne smartfony i smartwatche. Początków pomysłu na zintegrowany system zarządzania budynkiem należy szukać w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwowzorem był sektor przemysłowy, a dokładniej system optymalizacji rozwoju roślin, a także kontroli procesu produkcji zautomatyzowanej. Już w latach 80. tworzono budynki, które były wyposażone w bardziej zaawansowane systemy zarządzania. Jednak dopiero rozwój technologii pozwolił udoskonalić tę koncepcję i wdrożyć wiele innych rozwiązań, dzięki którym życie codzienne może być bardziej komfortowe.

Czym jest inteligentny dom? To nic innego jak sprawnie działający system, który koordynuje działanie najważniejszych instalacji i urządzeń w domu. Rozwiązanie to może być z powodzeniem wdrażane w domach i mieszkaniach. Budynek, który „myśli” za użytkownika, jest wyposażony w sieć czujników i detektorów, które pomagają na bieżąco reagować na zmiany zachodzące wewnątrz i na zewnątrz budynku. W ten sposób wzrasta nie tylko funkcjonalność budynku i komfort jego użytkowników, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Jakie obszary można kontrolować dzięki technologii smartdom? Oto najważniejsze z nich:

  • oświetlenie,
  • sieć teleinformatyczna,
  • ogrzewanie,
  • klimatyzacja i wentylacja,
  • system alarmowy i monitoring,
  • system przeciwpożarowy,
  • obsługa urządzeń gospodarstwa domowego,
  • obsługa urządzeń audio-video.

Co więcej, każdy system może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Firmy, które oferują montaż zintegrowanych systemów, zawsze zwracają uwagę na parametry budynku.

Sprawdź, jak działa smartdom!

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla twórców technologii smartdom. Alarm wyposażony w inteligentny system nie musi być uzbrajany i rozbrajany każdego dnia. W inteligentnym domu instalacja ta działa automatycznie, na podstawie określonych algorytmów. Nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo. W razie ataku włamywacza alarm sam się włączy, a system powiadomi ochronę. Do tego można dodać inne sygnały ostrzegawcze, takie jak np. migające światła.

W technologii smartdom wykorzystywane są również algorytmy, które pomagają zaoszczędzić na energii elektrycznej. Ogrzewanie jest regulowane w bardzo precyzyjny sposób, na podstawie takich danych, jak przebywanie domowników w pomieszczeniach czy wydajność grzejników. Użytkownicy systemu inteligentny dom oszczędzają nawet 40 proc. na rachunkach za prąd.

Wygoda również odgrywa istotną rolę. Jak się okazuje, można za pomocą jednego przycisku rozbroić alarm, otworzyć bramę i zapalić potrzebne światła. Możliwe jest również inteligentne sterowanie roletami – system automatycznie je odsłania, gdy domownicy są w pomieszczeniu, i zasłania, kiedy robi się ciemno na zewnątrz. Natomiast urządzenia takie jak pralka czy lodówka można kontrolować z każdego miejsca przez telefon komórkowy. Zmiana oświetlenia w zależności od pory dnia też nie stanowi już problemu – system dostosowuje rodzaje oświetlenia do preferencji domowników.

Zdrowie jest bardzo ważne! Inteligentny dom będzie efektywnie regulował takie czynniki, jak: wilgotność powietrza, temperatura w domu czy czyste powietrze w mieszkaniu. Utrzymanie ich na odpowiednim poziomie pomaga w eliminacji wielu chorób.

Smartdom – wady i zalety

Zalety inteligentnego domu trudno policzyć. Oszczędność, wygoda, bezpieczeństwo to tylko niektóre z nich. Co ważne, system nie musi być montowany w trakcie budowy lub wykończenia domu. Większość firm deklaruje, że można to zrobić na każdym etapie, a w razie potrzeby już istniejące instalacje i urządzenia zostaną dostosowane do zintegrowanej pracy w ramach smartdomu.

Potencjalnych użytkowników może odstraszać wysoka cena tego przedsięwzięcia. Koszt montażu inteligentnego domu zamyka się w przedziale 10–35 tys. zł. Dla wielu osób oznacza to dość duży jednorazowy wydatek. Biorąc pod uwagę oszczędności płynące ze zintegrowania systemów gospodarstwa domowego, jest to wydatek, który się opłaca.

Odpicowane mieszkanie – panterka jako motyw przewodni wnętrza:

>>> Zobacz także:

Nie mają doświadczenia, a sami budują swój dom. "Jest nasz, nic tego nie zastąpi"

Niezwykły dworzec przerobiony na dom. "Przyjechaliśmy, poznaliśmy i zakochaliśmy się"

Odpicowane mieszkanie - klasyka z elementami boho. "Bardzo chciałam, żeby oddawało nasz charakter"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości