Sport i fitness

Protest przed finałem Wimbledonu. "Niektóre tradycje można zmienić"

Sport i fitness

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
"Daily Mail"/sport.pl
Elena Rybakina

Przed finałem Wimbledonu 2022 ma się odbyć protest. Aktywistki domagają się zmian w tenisowym dresscodzie. - Najwyższy czas, by zostały zmienione z myślą o menstruacji - podkreśliła Gabriella Holmes, jedna ze współzałożycielek kampanii "Address The Dress Code".

Wimbledon. Problematyczne białe stroje

Temat dresscode'u w tenisie powraca jak bumerang. Zgodnie z wieloletnią tradycją Wimbledonu, zawodniczki i zawodnicy muszą grać na kortach w białych strojach. Zasada ta dotyczy również bielizny. Tenisistki nawet podczas menstruacji muszą mieć białe majtki. Dopiero od niedawna sportsmenki zaczęły głośno mówić o swoim dyskomforcie.

- Próbujesz grać w tenisa na światowym poziomie, ale jest to naprawdę trudne, gdy masz okres i czujesz się wzdęta, zmęczona – przyznała brytyjska tenisistka Alicia Barnett. – Myślę, że niektóre tradycje można zmienić – dodała.

Zobacz wideo: Iga Świątek - sukcesy

Iga Świątek - sukcesy

Iga Świątek nową liderką rankingu WTA
Iga Świątek nową liderką rankingu WTADzień Dobry TVN
wideo 2/5

Do wimbledońskiej tradycji odniosła się francuska tenisistka rosyjskiego pochodzenia Tatiana Golovin. Zawodniczka dobitnie podkreśliła, że w trakcie menstruacji, zamiast skupić się na grze, muszą kontrolować strój. - Tenisistki, które przyjeżdżają na Wimbledon, cały czas o tym myślą. Generalnie sportowcom nie jest łatwo grać w bieli, bo fotografowie są wszędzie i ślizgasz się po korcie, upadasz, walczysz, spódnica podjeżdża. Zawsze chciałam nosić coś ciemniejszego, aby czuć się bardziej komfortowo - zaznczyła.

Protest kobiet na Wimbledonie

Odpowiadając na potrzeby tenisistek aktywistki postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Jak podaje "Daily Mail", w dzień finału singla kobiet (9 lipca) zostanie zorganizowany protest przed głównymi bramami All England Club. Protest jest inicjatywą kampanii "Address The Dress Code". Jego uczestniczki mają wystąpić w białych spodenkach z czerwoną podszewką imitującą krew.

- Te archaiczne zasady zostały napisane lata temu przez mężczyzn i z biegiem czasu stawały się coraz bardziej restrykcyjne. Najwyższy czas, by zostały zmienione z myślą o menstruacji - przyznała Gabriella Holmes, jedna ze współzałożycielek kampanii.

Kobiety będą przede wszystkim walczyć o to, by zawodniczki pod białymi strojami mogły nosić zielone lub fioletowe podszewki (barwy Wimbledonu - przyp. red.).

Organizatorzy Wimbledonu zabrali głos

Protest aktywistek zdążył się już spotkać z reakcją organizatorów Wimbledonu. – To sprawa, nad którą musimy się dobrze zastanowić. Łatwo jest pochopnie wyciągnąć wnioski na temat tego, jak możesz rozwiązać problem, nie zastanawiając się, w jaki sposób możesz stworzyć inny problem. Bardzo zależy nam na tym, aby tego nie robić -  przekazał rzecznik turnieju, cytowany przez "Daily Mail".

Zobacz wideo: Gra w tenisa dla niewidomych

Gra w tenisa dla niewidomych
Gra w tenisa dla niewidomych Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: "Daily Mail"/sport.pl

Źródło zdjęcia głównego: Simon Stacpoole/Offside/Getty Images

Pozostałe wiadomości