Sport i fitness

Sport to nie tylko zdrowie, ale także kontuzje. Jak ich uniknąć? Te ćwiczenia uchronią cię przed urazami

Sport i fitness

Nadeszła długo wyczekiwana chwila przez fanów aktywności fizycznej. Na nowo otwierają się siłownie, co oznacza, że można wrócić do wykonywania w nich ćwiczeń. Należy jednak mierzyć siły na zamiary. Po tak długiej przerwie nasze ciała mogą nie być gotowe na duży wysiłek. Grunt to dobra rozgrzewka. Trenerka Dagmara Wawrzyniak radziła, jak przygotować się na powrót do sportu.

Dlaczego rozgrzewka jest ważna?

Rozgrzewka ma za zadanie przygotować ciało do wysiłku fizycznego, co służy prewencji urazów. Chodzi także o podwyższenie tętna. Dzięki pobudzeniu ośrodkowego układu nerwowego, uzyskamy stan optymalnej sprawności ruchowej. - Rozgrzewka to ważny element treningu. Jeśli chodzi o bieganie, to nie musi być długa, a przemyślana. Zaczęłabym od przerolowania wałkiem mięśni nóg - czworogłowe mięśnie, dwugłowe i stopy - tłumaczyła Dagmara Wawrzyniak, trenerka i autorka programów treningowych.

Jak rozgrzać się przed bieganiem?

Nasza ekspertka w kilku prostych krokach wytłumaczyła, jak najlepiej rozgrzać nasze ciało przed biegiem. Te ruchy mogą uchronić nas przed kontuzjami.

  • Rozgrzewkę zaczynamy od skipów - łącznie 30 metrów na każdy skip.
  1. 1skip A - kolana wysoko do góry,
  2. 2skip C - pięty o pośladki,
  3. 3skip D - nogi wykopujemy do przodu, cała tylna taśma się wtedy rozciąga.
  • Następnie robimy wspięcia na palce.
  • Kolejnym krokiem jest stabilizacja stawu skokowego. Stajemy na jednej nodze, stopa zostaje przyklejona do podłogi. Drugą nogę wywijamy na różne strony dookoła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości