Co pyli w czerwcu? Porady dla alergików

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
ktomalek.pl
Życie z alergią sezonową
Życie z alergią sezonowąDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Czerwiec dla większości alergików jest najtrudniejszym miesiącem w całym roku. W tym czasie najintensywniej pylą trawy. Jakie rośliny zaczynają kwitnienie? Sprawdź, co pyli w czerwcu i jak radzić sobie z alergią. 

Co pyli w czerwcu?

W czerwcu pylą trawy, byliny, chwasty, drzewa, krzewy, a także grzyby mikroskopowe. Za najbardziej uciążliwe uznaje się trawy - w czerwcu jest najwyższe stężenie ich pyłków. W tym miesiącu pyli również żyto, czyli trawa uprawna, która uprawiana jest najczęściej w Polsce. Najwyższe stężenie spotyka się w godzinach porannych i późnym popołudniem na terenach uprawnych.

W czerwcu pylą także szczaw, babka lancetowata, komosa, wciąż utrzymują się pyłki rzepaku, a szczyt pylenia osiąga pokrzywa.

Z drzew pyli lipa i czarny bez, a także platany, które najczęściej można spotkać w miastach na południu i w centralnej części kraju. Ponadto swoje zarodniki rozsiewają grzyby mikroskopowe z gatunku Alternaria i Cladosportium. Ich szczytowe wartości pylenia jeszcze przed nami, jednak osoby wrażliwe już mogą odczuwać tego efekty.

Jak radzić sobie z alergią w czerwcu?

W czerwcu wiele osób doświadcza nasilenia objawów alergii. Przyczyną tego najczęściej jest wzmożone pylenie traw. W tym okresie warto zaopatrzyć się w dodatkowe środki przeciwko alergii i zgłosić swojemu lekarzowi, jeśli objawy się nasilają. W zwalczaniu objawów alergii pomóc mogą krople do nosa niwelujące obrzęk śluzówki, krople do oczu, które oczyszczają oko i zmniejszają podrażnienie i świąd, a także leki antyhistaminowe, z substancjami czynnymi, takimi jak cetyryzyna lub feksofenadyna. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: ktomalek.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nikola Stojadinovic/Getty Images

Pozostałe wiadomości