Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości. Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna

Zobacz film: Jak zapobiegać otyłości u dzieci? Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadwaga i otyłość to niebezpieczne problemy cywilizacyjne. Ich główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Coraz większym problemem jest też otyłość u dzieci. Wyjaśniamy, dlaczego otyłość jest niebezpieczna, jak jej zapobiegać i jak leczyć.

Zobacz też: Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? >>>

Otyłość olbrzymia to najgorszy scenariusz z możliwych. Stan ten niekiedy skraca długość życia. Jej rozwój zauważyć można bardzo wcześnie, dlatego prewencja oraz efektywna edukacja żywieniowa stanowią podstawę w leczeniu otyłości. Problem ten dotyka niemalże całej kuli ziemskiej, zaś otyłość w Polsce z roku na rok zbiera coraz większe żniwo. Jak temu zaradzić?

Czym jest otyłość? Dlaczego jest tak groźna?

Pojęcie otyłości z fizjologicznego punktu widzenia określa chorobę ogólnoustrojową odznaczającą się nadmierną masą ciała. W odróżnieniu od nadwagi, otyłość stanowi pośredni stan zagrożenia życia, gdyż wpływa na wydajność organizmu. Zazwyczaj stwierdza się ją na podstawie wskaźnika BMI. Wartości powyżej 30 BMI wskazują na otyłość. Poszczególne rodzaje tej choroby diagnozuje się na podstawie zwiększonego wskaźnika BMI. Powyżej 30 – otyłość 1 stopnia, powyżej 35 - otyłość 2 stopnia . W niektórych przypadkach wskaźnik równy jest 40, co oznacza otyłość kliniczną, niekiedy kwalifikującą się do leczenia operacyjnego.

Zobacz też: Otyłość zwiększa ryzyko powstawania nowotworów złośliwych! >>> 

Choroba, o której mowa stanowi niezwykle niebezpieczny stan, nie jest to tylko niewłaściwy stosunek wagi do wzrostu . To przede wszystkim moment, w którym organy wewnętrzne doświadczają ogromnych przeciążeń. Szczególnie narażone są osoby dodatkowo obarczone chorobami cywilizacyjnymi, a w tym: cukrzycą, miażdżycą, czy nadciśnieniem. U chorych może dojść wtedy do zaburzeń w pracy narządów, które decydują o prawidłowym przyswajaniu składników odżywczych.

Co to jest otyłość brzuszna? Otyłość brzuszna u kobiet i mężczyzn

W przypadku otyłości pierwszym bardzo ważnym krokiem jest dokładna ocena przypadku. Jedną z najczęściej pojawiających się przypadłości jest otyłość brzuszna . Stanowi ona stan, kiedy współczynnik WHR (stosunek obwodu pasa do bioder) wynosi powyżej 1 u mężczyzn oraz powyżej 0,8 u kobiet. Zazwyczaj mówi się wtedy o otyłości androidalnej , inaczej nazywanej trzewną.

Zobacz też: Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? >>>

Dolegliwość tę zauważyć można coraz częściej, co uwarunkowane jest zmianą stylu życia współczesnego człowieka. Wzmożone lenistwo, praca w pozycji siedzącej, niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, to główne czynniki decydujące o rozwoju tego stanu. Na ten moment nadmierna masa ciała typu androidalnego stanowi jeden z najczęstszych powodów wizyt u specjalistów z zakresu żywienia.

Warto jak najszybciej podjąć właściwe kroki, które uchronią nas przed pogorszeniem kondycji organizmu, gdyż z biegiem czasu choroba ta będzie się pogłębiać oraz coraz trudniej będzie nam się z nią uporać.

Otyłość brzuszna, kliniczna - przyczyny

Efekt patologicznie nadmiernej masy ciała ma podłoże wielokierunkowe . Zazwyczaj wynika on jednak z nieprawidłowego podejścia do żywienia oraz braku aktywności fizycznej. Wpajanie od dziecka niewłaściwych zachowań żywieniowych pozostaje w nas niemalże na zawsze, dlatego niezwykle ważna jest tutaj skuteczna edukacja żywieniowa już od najmłodszych lat.

Zobacz też: Dzieci mniej sprawne niż ich rówieśnicy sprzed 40 lat >>>

Oczywiście to nie wszystko, gdyż otyłość stanowi również wynik wielu chorób organizmu . Zaliczyć do nich możemy:

 • zaburzenia genetyczne : spowolniona przemiana materii, uszkodzenie przysadki, która decyduje o zaburzeniach w pracy ośrodka głodu i sytości, łamliwość kości
  • zaburzenia metaboliczne : cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, osteoporoza
   • choroby neurodegeneracyjne : zespoły objawiające się niedorozwojem kończyn, hipogonadyzmem, hipogenitalizmem oraz predyspozycją do otyłości
    • zaburzenia hormonalne : zaburzenia w pracy kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, zaburzenia w pracy jelit
     • zaburzenia psychologiczne : brak akceptacji wśród rówieśników, zbyt niska samoocena, „zajadanie smutków”.

      Niektóre stany chorobowe doprowadzają do powstania otyłości olbrzymiej , która zaliczana jest do chorób o wysokim poziomie ryzyka. Zazwyczaj osoby cierpiące na otyłość olbrzymią nie dożywają do 40-50 roku życia, przyczynę ich śmierci najczęściej stanowi niewydolność narządów wewnętrznych.

      Leczenie otyłości - metody farmakologiczne i dieta

      Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu otyłości jest synergizm pracy: lekarza (leczenie farmakologiczne, operacyjne), dietetyka (leczenie żywieniowe), psychologa (wsparcie mentalne), trenera (aktywność fizyczna).

      Na pierwszy rzut zawsze proponuje się zmianę nawyków żywieniowych, odstąpienie od błędnych przekonań oraz przyzwyczajeń związanych z jedzeniem. Kolejno wprowadza się zbilansowany jadłospis uwzględniający deficyt kaloryczny oraz produkty zalecane w różnych chorobach organizmu. Dieta to ok. 70% sukcesu, dlatego bezwzględnie należy stosować się do jej zaleceń. Bardzo ważnym elementem będzie tutaj również aktywność fizyczna, która powinna zostać dobrana indywidualnie. Następnie zaleca się udział w spotkaniach przeznaczonych dla osób obarczonych problemem otyłości . Chodzi tutaj o całkowitą zmianę zachowań żywieniowych oraz wsparcie grupy, która skutecznie mobilizuje do działania.

      W przypadku ogromnej masy ciała ( otyłość olbrzymia ) warto rozważyć leczenie operacyjne.

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
      Materiał promocyjny

      Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

      Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
      Materiał promocyjny

      Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?