Diety i odchudzanie

Czy dieta bulionowa jest bezpieczna dla zdrowia? "Picie tylko kilku szklanek wywaru dziennie jest jak głodówka"

Diety i odchudzanie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Gwiazdy Hollywood pokochały dietę bulionową
Dzień Dobry TVNGwiazdy Hollywood pokochały dietę bulionową

Dieta bulionowa to menu, które podbija Hollywood. Do jej stosowana przyznają się takie gwiazdy, jak Salma Hayek czy Gwyneth Paltrow. Czy faktycznie pozwala bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Radwicką, dietetyczką.

Dieta bulionowa - czy warto ją stosować?

Aktorka Gwyneth Paltrow wyznała niedawno, że na diecie bulionowej "zrzuciła" aż jedenaście kilogramów. Co wyróżnia ten rodzaj diety? - Trwa trzy tygodnie. Przez pięć dni w tygodniu stosuje się dietę paleo, czyli eliminuje się nabiał oraz węglowodany złożone (chleb, kasze), a sięga się po surowe produkty, przede wszystkim warzywa i owoce. W pozostałe dwa dni, ale nie następujące po sobie, pije się bulion (ok. 4-6 szklanek) - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Radowicka, dietetyczka.

Odżywczy bulion, który zaleca się pić w czasie stosowania diety, powinien być gotowany przez co najmniej dwanaście godzin. - Im dłużej go gotujemy to, tym więcej substancji odżywczych do niego trafia. Jego bazę powinno stanowić mięso, np. wołowe, wieprzowe lub drobiowe. Dodatkowo dodajemy do niego włoszczyznę - mówiła dietetyczka.

Tak przygotowany wywar, poza substancjami odżywczymi jest doskonałym źródłem kolagenu. - Zawiera najwięcej dobroczynnych aminokwasów, które działają przeciwzapalne oraz mają korzystny wpływ na skład flory bakteryjnej w jelitach - dodała. Warto dodać, że kolagen najlepiej przyswaja się w towarzystwie witamin (np. A, C i E) oraz siarki. Ta ostania obecna jest w cebuli oraz czosnku.

Czy dieta bulionowa jest bezpieczna?

Mimo że dieta bulionowa cieszy się ogromną popularnością, to w ocenie specjalistki do każdej nowej i modnej diety należy podchodzić z rezerwą. - Bulion jest zdrowy, ale ma też niewiele kalorii. Picie w ciągu dnia tylko kilku szklanej wywaru przypomina bardziej głodówkę. Choć pojawiają się badania, które pokazują, że takie głodówki czy półposty - stosowane rozsądnie - są korzystne dla naszego zdrowia, to na dłuższą metę mogą być niebezpieczne - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Radowicka, dietetyczka.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety bulionowej? Kto nie może sobie na nią pozwolić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości