Styl życia

Yuval Noah Harari o wojnie. "Ukraina jest strachem Putina"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
A. Kalczyńska, M. Malinowski
Yuval Noah Harari - niezwykły umysł z wizytą w Polsce
Yuval Noah Harari - niezwykły umysł z wizytą w Polsce Dzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNYuval Noah Harari - niezwykły umysł z wizytą w Polsce

Profesor Yuval Noah Harari to izraelski historyk i autor bestsellerów przybliżających drogę człowieka od mieszkania w jaskiniach do dominacji świata. Jego opinia na temat dalszych losów ludzkości jest istotna dla przywódców z całego globu. W trakcie wizyty w Polsce zapytała go o to także Anna Kalczyńska.

Yuval Noah Harari w Polsce

Od kilku miesięcy cały świat żyje agresją Rosji na Ukrainę. Widmo wojny rozlewającej się na kolejne państwa towarzyszy większości z nas. Anna Kalczyńska zapytała profesora Harariego, jaki będzie kolejny model zapewniający bezpieczeństwo i stabilność na świecie.

- Ekonomia wciąż jest narzędziem zapewniającym pokój. Jednak nie kroczysz przez życie z jednym narzędziem, potrzebujesz ich wiele. Oczywiście, potrzebujesz armii by się bronić, ale europejski model ekonomii wciąż pozostaje potężnym narzędziem -powiedział Yuval Noah Harari.

I dodał:

- Jeżeli myślimy o przyszłości i końcu wojny, który z pewnością nastąpi, to główną misją dla Europy powinno być nie tylko odbudowanie Ukrainy, ale zapewnienie jej bezpieczeństwa poprzez uczynienie z niej prosperującego kraju.

Według profesora obecnie głównymi aktywami są wiedza i organizacja, których nie da się zdobyć prowadząc wojny. Zatem nie ma już ekonomicznego sensu w prowadzeniu wojen.

Rodzaje reżimów na świecie

Profesor podkreśla, że na świecie istnieją dwa rodzaje reżimów - nadziei i strachu. W tym pierwszym rządy obiecują ludziom, że uczynią ich życie lepszym, a w drugim, że może być jeszcze gorzej.

- Ukraina jest strachem Putina. Nie dlatego, że mogłaby zaatakować Rosję militarnie czy być częścią jakiegoś globalnego spisku przeciw Rosji. Po prostu dlatego, że jeśli Rosjanie zobaczyliby Ukrainę odnoszącą sukcesy jako prosperująca demokracja, to mogliby powiedzieć: "chwila, skoro oni mogą to czemu my mamy żyć w takich warunkach, chcemy tak jak oni". To właśnie jest największy strach Putina - wyjaśnił profesor.

Yuval Noah Harari podkreśla, że nie wiadomo jak będzie wyglądał świat po zakończeniu wojny, ale według niego jedno jest pewne - to, że codziennie podejmujemy decyzje, które będą miały wpływ na porządek globalny.

- Zachód zjednoczył się jak nigdy. Putin miał nadzieję podzielić zachód i NATO, a dzieje się odwrotnie. Mam nadzieję, że główną konsekwencją tej sytuacji będzie zakończenie wojny kulturowej na zachodzie pomiędzy liberałami i konserwatystami, prawą i lewą stroną. To, co daje przewagę Putinowi, to ta wojna kulturowa - wskazał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: A. Kalczyńska, M. Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości