Technologia

Hakerzy atakują w prima aprilis. Jak się przed nimi ustrzec?

Technologia

Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, a wartość danych stale rośnie. To dotyczy też zwiększonej aktywności hakerów. Zabezpieczenie poufnych plików nie jest trudne, a może zaoszczędzić wielu nerwów.

31 marca to Światowy Dzień Backupu. Jak się okazuje, święto to można wiązać z obchodzonym nazajutrz prima aprilis. Niektórzy hakerzy w ramach żartów lubią usuwać lub zmieniać dane. Aby uchronić się przed ich utratą, warto mieć właśnie backup, czyli zabezpieczenie.

Chroń swoje dane - twórz kopie zapasowe

W studiu Dzień Dobry TVN gościł dr Maciej Kawecki. Jak przyznał na samym wstępie, w życiu dobrze mieć backup, a zwłaszcza finansowy. Tym razem skupił się jednak na danych, co nie dziwi, bo z roku na rok ich wartość jest coraz większa. Od lat 60. ubiegłego wieku moc obliczeniowa komputerów wzrosła o 100 tys. razy, co sprzyja nie tylko produkowaniu informacji, ale też ich przechowywaniu. - Jesteśmy przed prima aprilis, a to dzień w roku, kiedy liczba ataków hakerskich jest największa - dodał. Specjalista uczulił też, aby uważać na aplikacje do przerabiania zdjęć, z których korzystamy. Niektóre z nich służą właśnie do kradzieży i usuwania danych.

Jak przechowywać dane?

Jak polecił widzom dr Maciej Kawecki, ważne dla nas pliki lub dane możemy zabezpieczać ręcznie, zgrywając je przykładowo na płyty CD lub pendrive'y. Podkreślił jednak, że jest to dość żmudne. Na szczęście są prostsze i szybsze sposoby. - Korzystajmy z rozwiązań, które mają nasze komputery. Chodzi o tworzenie kopii zapasowych. Wszystkie systemy operacyjne zawierają dziś taką opcję - dodał. Kopie danych możemy stworzyć również przy użyciu darmowych lub odpłatnych aplikacji.

Co ważne, kopia kopii nierówna. Całościowa zabezpiecza wszystkie nasze dane i informacje włącznie z pocztą. Kopia przyrostowa backupuje z kolei tylko nowe pliki oraz naniesione na nie modyfikacje - ten sposób zaleca się szczególnie osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zobacz też:

Wiosną odbędzie się spis powszechny. Za odmowę odpowiedzi grozi wysoka grzywna

Chciała sprzedać fotelik dziecięcy, a straciła pieniądze z konta. Policja ostrzega przed nowym oszustwem internetowym

Polskie nastolatki coraz częściej borykają się z zaburzeniami odżywiania. "Mają najniższą samoocenę w Europie"

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości