Ślub i wesele

Jak ze smakiem zorganizować najważniejszy dzień w życiu? Pomysły na wesele z klasą

Ślub i wesele

Autor:
Adrian
Adamczyk
Eleganckie wesele

Tradycyjne wesele, rustykalna uroczystość czy nowoczesna zabawa? Pomysłów na organizację najważniejszego dnia w życiu dla wielu młodych ludzi jest wiele. Jednak znaczna część przyszłych małżonków marzy przede wszystkim o weselu z klasą. W artykule przedstawione zostały elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania ślubu z klasą.

Wesele z klasą to pojęcie dość subiektywne, dla każdej pary może oznaczać co innego - w zależności od ich gustu lub oczekiwań. Istnieje jednak kilka pewników (od weselnych zabaw po muzykę), dzięki którym najważniejszy dzień w życiu może być pełen klasy i smaku.

Wesele z klasą - dobór odpowiedniego motywu

Dobrym pomysłem przy organizacji wesela z klasą jest dobór konkretnego motywu, który spoi wszystkie elementy i spowoduje, że całość będzie ze sobą współgrać. Jeszcze do niedawna wybór motywu przewodniego nie był w Polsce zbyt popularny. Motywem ślubu z klasą może być zarówno konkretny kolor, styl, jak i miejsce czy nawiązanie do ulubionej książki, filmu.

Ślub i wesele

Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Kiedy para młoda podejmie decyzję w kwestii motywu przewodniego, powinna stworzyć koncepcję kreatywną i dobrać do niej wszystkie elementy uroczystości. Wśród stylów, koncepcji wybieranych przez młode pary w ostatnich latach wymienić można m.in. styl romantyczny, styl rustykalny oraz motyw hollywoodzki.

Zabawy weselne z klasą

Zabawy weselne odbywają się zazwyczaj podczas oczepin, kiedy panna młoda rzuca swoim welonem ślubnym (rzadziej bukietem lub podwiązką), a pan młody – muszką. Coraz więcej par odchodzi jednak od tradycyjnych, niekiedy dwuznacznych i wprowadzających gości w zakłopotanie zabaw oraz gier. Czy zabawy oczepinowe mogą odbywać się z klasą i dobrym smakiem? Okazuje się, że tak! Dobrym pomysłem spędzenia czasu podczas wesela będzie taniec kotylionowy – tradycyjna, popularna w XIX wieku zabawa, obecnie nieco zapomniana. Na początku zabawy gościom (paniom i panom) rozdaje się kolorowe kotyliony (ozdobne ordery).

Podczas gry każda z osób musi odnaleźć swoją parę i wspólnie z nią zatańczyć. Innym pomysłem na gustowną zabawę jest zabawa w Kopciuszka. Jak łatwo się domyślić, gra nawiązuje do znanej wszystkim baśni. Na początku grupa mężczyzn wychodzi z sali, natomiast część kobiet zdejmuje jednego buta i zostawia go na środku sali. Po powrocie panowie muszą odnaleźć właścicielkę zgubionego pantofelka i poprosić ją do tańca. Kolejnym przykładem na zabawę weselną z klasą jest taniec do muzyki popularnej z czasów młodości reprezentantów zabawy.

W grze bowiem udział biorą przedstawiciele różnych pokoleń – dziadkowie, rodzice, młodzież i dzieci. Każda z par (dobrana wiekiem) musi zatańczyć do muzyki znanej w czasach innej pary. W praktyce dziadkowie mogą zatańczyć do najnowszych hitów, a najmłodsi do piosenek np. Eugeniusza Bodo czy Hanki Ordonówny. Świetną koncepcją na zabawę podczas wesela z klasą jest również gra nawiązująca do teleturnieju "Jaka to melodia?”. Chętni do wzięcia udziału w niej dzieleni są na cztero- i pięcioosobowe zespoły, których zadaniem jest zgadnąć po kilku sekundach tytuł i/lub wykonawcę określonej piosenki.

Wesele z klasą a dobór muzyki

Dobór odpowiedniej muzyki, która byłaby gustowna i jednocześnie zachęcała do zabawy gości weselnych, nie jest łatwą sprawą. Oczywiście warto jest wybrać taką, która będzie dopasowana do obranego wcześniej motywu przewodniego wesela z klasą. Jeśli uroczystość nawiązuje do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, dobrym rozwiązaniem może okazać się np. wybór zespołu jazzowego, który przeniesie gości do tamtych czasów. Jeśli para zdecyduje się na muzykę bardziej rozrywkową, najlepszym pomysłem będzie postawienie na klasyczne, niestarzejące się zespoły i artystów, takich jak The Beatles, The Rolling Stones, Queen, Led Zeppelin, Michael Jackson, Depeche Mode czy Elvis Presley.

DJ czy zespół na wesele z klasą?

Kwestia doboru odpowiedniej muzyki na wesele z klasą ściśle łączy się z kolejnym dylematem młodej pary. Co okaże się lepsze – zespoły czy DJ? Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się liczbą gości weselnych, motywem przewodnim wesela, przekrojem wiekowym weselników, ich gustem muzycznym oraz wielkością sali. DJ ma tę przewagę nad zespołem, że puszcza utwory w oryginalnym brzmieniu, a nie przetworzone, jak ma to miejsce w przypadku zespołu. Jeśli parze młodej i gościom zależy na autentyczności oraz różnorodności (wszak DJ dysponuje ogromną płytoteką lub listą przebojów), warto wybrać DJ-a. Osoba taka sprawdzi się także na bardzo małej sali, gdyż nie potrzebuje tak dużej przestrzeni na rozstawienie sprzętu, co zespół. Dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie zależy na różnorodności prezentowanych utworów, ale na tradycji i nawiązywaniu interakcji z gośćmi, będzie zespół.

Wesele z klasą a kwestia alkoholu

Bardzo dobrym pomysłem przy organizacji wesela z klasą jest wynajęcie firmy barmańskiej. Tego typu firmy specjalizują się w organizowaniu baru i barmana, który zaskoczy gości różnorodnymi drinkami. Dodatkowym urozmaiceniem może być np. pokaz sztuki barmańskiej. Takie rozwiązanie nie tylko doda klasy weselu, ale będzie również świetnym sposobem promowania odpowiedzialnej kultury picia.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Ozgurcankaya

Pozostałe wiadomości