Nietypowe zastosowanie wody utlenionej. Nie tylko do dezynfekcji ran

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nietypowe zastosowanie wody utlenionej
Nietypowe zastosowanie wody utlenionej
Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okien
 Jak nie dać plamy w święta
Jak nie dać plamy w święta
Jak prać biustonosz?
Jak prać biustonosz?
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Woda utleniona zwykle kojarzona jest z odkażaniem ran. Niewiele osób wie, że ten powszechnie dostępny środek świetnie sprawdzi się również w gospodarstwie domowym, jako ekologiczna metoda czyszczenia powierzchni. Małgorzata Świgoń odwiedziła studio Dzień Dobry TVN i zdradziła zaskakujące właściwości wody utlenionej. W jaki sposób można ją wykorzystać podczas dbania o nasze mieszkanie?

Czym jest woda utleniona?

Chemiczna definicja wody utlenionej to 3-procentowy wodny roztwór nadtlenku wodoru. Powszechnie wiadomo, że ta zakupiona w aptece - ma właściwości odkażające. Choć działa bakteriobójczo, to od dezynfekowania ran tym specyfikiem powoli już się odchodzi. Okazuje się jednak, że woda utleniona ma zaskakujące właściwości, których umiejętne wykorzystanie, pomoże nam zadbać o dom.

Nietypowe zastosowanie wody utlenionej

Małgorzata Świgoń odwiedziła studio Dzień Dobry TVN, by przestawić niesamowite właściwości wody utlenionej. Swoją prezentację rozpoczęła od wywabiania trudnych plam z bawełnianej szmatki. Okazuje się, że roztwór nadtlenku wodoru znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku starych, jak i tych świeżych zabrudzeń. Wystarczy spryskać plamę wodą utlenioną, chwilę poczekać i potrzeć zabrudzone miejsce na materiale szczoteczką do zębów.

- Jeśli plamy są trochę trudniejsze, możemy połączyć wodę utlenioną z sodą lub białą pastą do zębów i wtedy ten efekt będzie lepszy. Warto wodę utlenioną podgrzać i wtedy lepiej działa – zdradziła ekspertka.

Metoda zaproponowana przez Małgosię znajdzie zastosowanie również w przypadku uporczywych plam na materiałach zamszowych czy tapicerce. Ekspertka zaznaczyła jednak, że przy tej metodzie warto uzbroić się w cierpliwość. Z kolei wymieszana z sodą do konsystencji pasty, pozostawiona na kilkanaście minut, świetnie usunie zacieki, osad z mydła a nawet – rozjaśni fugi.

To nie koniec sytuacji, w których woda utleniona może pomóc nam w gospodarstwie domowym. Środek zakupiony w aptece świetnie sprawdzi się podczas pielęgnacji naszych ulubionych roślin, wystarczy, że rozcieńczymy go z wodą z kranu.

- Woda utleniona to nadtlenek wodoru, więc ma dodatkowy tlen. Okazuje się ze ten tlen bardzo pomaga roślinom [...] Rozcieńczamy w stosunku 1:4. Jedna łyżka wody utlenionej, cztery łyżki „zwykłej” wody. Wlewamy do spryskiwacza. Ten tlen, który dostanie się do korzeni spowoduje, ze roślinie łatwiej będzie czerpać składniki odżywcze z ziemi i pobudzi jej wzrost – tłumaczyła Małgorzata Świgoń.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości