Jak wyczyścić sztućce, by lśniły jak nowe? Poznaj naturalne i sprawdzone sposoby Małgorzaty Świgoń

Czyszczenie sztućców bywa męczące i czasochłonne, dlatego warto znać triki na przywrócenie im blasku. Zobacz, jak szybko i skutecznie odświeżyć zmatowiałe łyżki, noże i widelce, aby cieszyły oko i służyły nam przez kolejne lata.

Srebrne sztućce jak nowe

Na rynku obecnych jest wiele środków przeznaczonych do czyszczenia sztućców. Często są one drogie i silnie żrące, dlatego warto wykorzystać naturalne i ekologiczne rozwiązania.
Chcąc przywrócić starym, rodowym sztućcom dawny blask powinniśmy sięgnąć po wodę po gotowaniu ziemniaków, rabarbaru czy szczawiu.

Te warzywa zawierają kwas, ziemniaki – kwas askorbinowy, i ten kwas czyści bez naszego udziału

– wyjaśniła Małgorzata Świgoń, dziennikarka i autorka poradników.

Dobrze, jak ta woda jest ciepła, po gotowaniu. Może być ta woda z solą, ale ziemniaki powinny być w łupinach

Jak zapewniła Pani Małgorzata, im dłużej sztućce poleżą w wodzie, tym lepszy będzie efekt, jednak wystarczy, że zostawimy je w garnku na min. 15 min. Następnie wystarczy je opłukać i dokładnie wytrzeć.

Przywróć blask sztućcom ze stali polerowanej

Stalowe sztućce odzyskają blask po namoczeniu ich w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku. Jeśli chcemy, aby nasze łyżki, noże i widelce ze stali polerowanej na dłużej zachowały estetyczny wygląd, należy przechowywać je szczelnie zawinięte. Wcześniej warto posmarować je wazeliną lub parafiną.

Folia aluminiowa dobra na wszystko

Jeśli chcemy przywrócić blask starym sztućcom wystarczy, że wyłożymy miskę folią aluminiową, umieścimy w niej nasze srebro stołowe i wsypiemy łyżkę soli lub sody oczyszczonej. Gdy całość zalejemy gorącą wodą, nie będziemy musieli długo czekać na efekty.

Kreda nie tylko do tablicy

Jak się okazuje kreda jest przydatna nie tylko w szkolnych klasach, ale i w naszych domach. Gdy zamoczymy kredę w spirytusie i zatrzemy nacierać nią zmatowiałe sztućce, w mgnieniu oka przywrócimy im blask.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Autor: Agata Polak
Pozostałe wiadomości