Porady

Jak zrobić tacę do serwowania potraw? Oto przydatne wskazówki

Porady

Aktualizacja:

Wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy marzymy o spędzaniu spokojnych wieczorów pod kocem, oglądając filmy z kubkiem herbaty w ręce. Dodatkową wygodę zapewni nam wówczas taca. Zobacz, jak łatwo można zrobić ją samemu.

Agnieszka Witkowska z wykształcenia jest ekonomistką, a z zawodu architektem porządku. W cyklu "Sama to ogarniesz" pokazuje, jak własnoręcznie wykonać elementy wyposażenia. Tym razem pokazała krok po kroku, jak zrobić drewnianą tacę.

Drewniana taca DIY

Do wykonania tacy można wykorzystać pozostałości z remontu. Idealne do tego będą deski boazeryjne bądź panele. Agnieszka znalazła deskę o długości 240 cm i podzieliła ją na 4 części - każdą po 60 cm. Do przecięcia można użyć piły lub wyrzynarki.

Najważniejsze w użyciu tego sprzętu jest to, aby podkładka dobrze przylegała do powierzchni. Wyrzynarka będzie sama posuwała się do przodu. Ważne, żebyś trzymała to bardzo płasko

- podpowiedziała architektka.

Wykonanie podstawy tacy

Po docięciu desek należy je złożyć, by przygotować podstawę tacy.

System składania desek boazeryjnych bądź paneli jest bardzo fajny, dlatego że mamy tutaj takie gotowe pióra, do których wpasowujemy sobie deski . Łączymy wszystko, wyrównujemy

- tłumaczyła Agnieszka Witkowska.

Po tym, jak zyskamy płaską, dużą powierzchnię, powinnyśmy pomyśleć jeszcze o bokach. Musimy znaleźć materiał, który przytwierdzimy w taki sposób, by nic nam z tacy nie spadało . Nasza specjalistka wykorzystała do tego kantówki, które przycięła na wymiar podstawy.

Następnie należy położyć kantówki na podstawie i przykręcić . Żeby drewno nam nie pękło podczas wkręcania wkrętów, można sobie troszeczkę nawiercić powierzchnię, delikatnie. Wkręty dopasuj sobie tak, żeby nie przewiercić się przez listewkę

Wszelkie nierówności, które się pojawią czy wystające drzazgi, można zeszlifować papierem ściernym. Ten sam zabieg można zastosować, kiedy np. okaże się, że coś nie do końca pasuje.

Montowanie rączek tacy

Ostatnim etapem wykonania tacy jest montowanie rączek.

Tym razem nie będzie to delikatne nawiercanie, tylko przewiercimy się przez obie te deseczki, po to, żebyśmy z drugiej strony widzieli, gdzie mamy wkręcić śrubkę

Przed zamontowaniem uchwytów zabezpieczyła tacę szybkoschnącą lakierobejcą. Dzięki niej zmienimy kolor desek na ciemniejszy, ale także zyskamy ochronę. Przed czym?

Przed wilgocią, przed zabrudzeniami, które mogłyby się weżreć w taką surową deskę. Będziemy mogli też ją czyścić

- dodała Agnieszka Witkowska.

Wówczas pozostaje tylko dokręcenie rączek i gotowe!

Zrób to sam – łańcuch z lotek. Dorota Szelągowska pokazuje, jak zrobić klimatyczne oświetlenie. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Monika Nasternak

Pozostałe wiadomości