Jak czyścić jeansy, by służyły nam przez długie lata? Ekspertka: "Odradzałabym proszek do prania"

Prawdziwe jeansy to jedne z tych ubrań, które wydają się nieśmiertelne. Niestety nieumiejętne pranie może nieco skrócić żywotność naszych ulubionych spodni. Jak zatem je czyścić, by służyły nam na lata?

Jeansy - jak prać spodnie?

Dzięki prawidłowemu praniu nasze jeansy, mimo upływu lat, wciąż będą wyglądać jak nowe. Warto jednak pamiętać, że już podczas pierwszego wrzucenia naszych spodni do pralki, należy zadbać o najdrobniejszy szczegół. Od czego zacząć? Przede wszystkim sprawdźmy kieszenie i zapnijmy wszystkie guziki i suwaki. Dobrym pomysłem jest także wywrócenie spodni na drugą stronę, dzięki temu nie tylko zabezpieczymy jeansy przed uszkodzeniami, ale także unikniemy zafarbowania innych ubrań, które równocześnie pierzemy. Kiedy nasze spodnie są już odpowiednio przygotowane, kluczowe zostaje pytanie, w czym je prać. Zdaniem Małgorzaty Świgoń, w tym przypadku lepiej zrezygnować z proszku.

Proszek jest ostry i może nam przylgnąć. Najlepsze są żele do prania odzieży ciemnej, utrwalają i pogłębiają nam kolor

– powiedziała ekspertka.
Jeansy nie lubią także wysokich temperatur, dlatego też najlepiej prać je w 30 st. C. W przeciwnym wypadku spodnie będą blakły, kurczyły się i źle układały na ciele. Ponadto, jeśli chcemy, żeby kolor nam się dłużej zachował, warto do płukania dodać ocet lub sól.
Niektórzy radzą, aby ograniczyć odświeżanie spodni do absolutnego minimum. W zamian za to proponują, aby pozbywać się bakterii i przykrych zapachów poprzez mrożenie. Nasza specjalistka jest jednak przeciwna takiemu sposobowi i przyznała, że tego typu eksperymenty nic nie zmieniają.
- Zamrażanie nie zabija wszystkich zarazków i nie usuwa trwale zapachów. Natomiast mrożenie może pomagać w prasowaniu. Może być traktowane jako jeden z kroków w procesie czyszczenia jeansów, ale prania nie zastąpi – powiedziała.

Jak suszyć jeansy?

Suszenie jeansów jest bardzo prostym procesem. Jednak w przypadku tych spodni zachować należy szczególna ostrożność. Odzieży tej nie powinniśmy wystawiać na słońce czy kłaść na grzejnik. Zalecane jest także ograniczenie prasowania. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to odpowiednie rozwieszenie prania.
- Jeśli w praniu czy suszeniu zrobią się zagięcia to później bardzo trudno jest to rozprostować i zostają ślady. Ważne żeby je dobrze rozwiesić, a pralki nie nastawiać na najwyższe obroty wirowania - powiedziała Małgorzata Świgoń.

Jak odplamiać jeansy?

Pierwszym krokiem jest ręczne usunięcie zabrudzenia na spodniach. Do odplamiania można użyć łagodnego detergentu lub np. wody z octem czy sody – oczywiście to zależy od plam. Następnie jeansy wrzucamy do pralki.
- Tarcie jeansu powoduje odbarwienie, więc trzeba to robić bardzo delikatnie – powiedziała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Nastazja Bloch
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości