Styl życia

Koszmary senne - czym są i jak sobie z nimi radzić? "Należy rozgraniczyć sen lękowy i sen smutny"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Dlaczego śnią nam się koszmary?
Dlaczego śnią nam się koszmary?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Sen to czas regeneracji i odpoczynku. Niekiedy miewamy jednak koszmary, które zakłócają nasz spokój i sprawiają, że rano budzimy się niewyspani. Czy da się im zaradzić? O tym porozmawialiśmy z Darią Łukowską, popularyzatorką nauki.

Czym jest koszmar senny?

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz w życiu nie przespał nocy ze względu na koszmar. Przychodzą nieoczekiwanie i zaprzątają naszą głowę. Czym dokładnie są? To sny, które powodują negatywne emocje, wybudzają nas w nocy oraz przyczyniają się do bezsenności. Co więcej, należy rozgraniczyć sen lękowy i sen smutny. W pierwszym przypadku dominuje lęk, a emocje są trudne do przepracowania w ciągu dnia. Przypadek drugi to zaś sen, w którym jest więcej smutku wynikającego ze straty, z powodu sytuacji, które traktujemy jako porażkę.

- Koszmary senne często pokazują nam to, że mamy napięcie w życiu, dużo stresu. Jest często forma regulacji emocji. Oczywiście mogą też mieć związek z nadużywaniem substancji psychoaktywnych np. alkoholu - powiedziała Daria.

Mogą one wystąpić również po traumatycznych zdarzeniach. Doświadcza ich też większość osób z PTSD (Zespół Stresu Pourazowego). Często współwystępują z nadużywaniem substancji psychoaktywnych oraz zaburzeniami osobowości typu borderline, ale mogą też występować "same z siebie".

Koszmary senne – dlaczego je mamy i jak ich unikać?

Znacie to uczucie, kiedy po raz kolejny próbujecie zasnąć, a koszmary nie dają wam odpocząć? Kluczowe pytanie brzmi: jak ich unikać i co robić, aby się wyspać?

Nasze czasy nie sprzyjają dobrej jakości snu. Bardzo ważnym elementem jest światło wieczorem. Komputery, smartfony i telewizory należy odstawić na godzinę przed snem. Samo światło niebieskie jest sygnałem dla organizmu, że jeszcze jest dzień, po drugie te emocje, które nam towarzyszą, będą zaburzały latencje, czyli moment odkąd położymy głowę na poduszce do momentu zaśnięcia. 

Istotną rolę odgrywa także światło górne. Jak się okazuje, zbyt naświetlone pomieszczenie powoduje zaburzenie wydzielania melatoniny, hormonu snu. Warto pamiętać także o zaciemnieniu i przewietrzeniu sypialni.

Funkcja snu

Odpowiednia ilość snu potrzebna jest każdemu z nas. Dlaczego? Oprócz regeneracji i wypoczynku sen pomaga nam również radzić sobie z emocjami.

- Organizm poprzez koszmary daje nam znać, że powinniśmy zająć się swoimi emocjami. Jeżeli są to koszmary nawracające, należy skonsultować się z psychoterapeutą, iść na terapię. Może to oznaczać, że w naszym życiu jest za dużo nagromadzonego stresu. Koszmary mogą być też jednorazowe - wyjaśniła specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości