Styl życia

Najmniejsza mniejszość etniczna w Polsce. Kim są Karaimi i jaka jest ich historia?

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
M. Nasternak, S. Witas
Najmniejsza mniejszość w Polsce

Karaimi w Polsce liczą zaledwie około 100 osób, więc są najmniejszą mniejszością w naszym kraju. W Dzień Dobry TVN przedstawiciele tej społeczności opowiedzieli o swoim pochodzeniu. W październiku ukaże się płyta "Karaimska Mapa Muzyczna", na której zaśpiewa m.in. Karolina Cicha.

Kim są Karaimi?

Karaimi to społeczność skupiona wokół tradycji przodków. Etnicznie są ludem turkijskim, mówią, a w zasadzie mówili językiem karaimskim, z grupy języków tureckich. - Karaimi, jeśli chodzi o źródłosłów, pochodzi od słowa kara, które w językach semickich oznacza czytanie. Karaimi to ci, którzy czytają, ale chodzi o Pismo Święte - wyjaśniał Adam Dubiński, Karaim, prezes zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo.

Społeczność ta jest najmniejszą mniejszością w Polsce. Obecnie ich liczbę szacuje się na około 100 osób. Na świecie Karaimów, których przodkowie wywodzi się z Krymu, jest około 2 tys.

Karaimów w Polsce odróżniała m.in. kuchnia. - Starano się nie używać wieprzowiny, ponieważ Karaimi podobnie jak inne ludy wschodnie wieprzowiny nie jadają. Zamiast szynki na święta robiło się ozory wołowe - opowiadał Dubiński.

Dzisiaj już niewielu Karaimów potrafi mówić po karaimsku. Język ten został wpisany do Atlasu Języków Zagrożonych UNESCO. Mimo to członkowie tej mniejszości dbają o pamięć swoich przodków, a także kultywują swoje tradycje. - Staramy się organizować przedsięwzięcia, które prowadzą do tego, by wiedza o Karaimach się rozprzestrzeniała - podkreślał Adam Dubiński.

Karaimska muzyka Karoliny Cichej

Związek Karaimów Polskich 8 października wyda płytę pt. "Karaimska Mapa Muzyczna", która składa się z dwóch krążków: jeden z muzyką Karoliny Cichej & Spółki, drugi - z wykonaniami samych Karaimów. Po raz pierwszy na świecie ukaże się tak przekrojowy album z muzyką karaimską: zarówno krymską, jak i litewską oraz polską.

Jak Karolina Cicha trafiła na muzykę karaimską? - To ona trafiła na mnie. Pan Adam Dubiński przychodził na moje koncerty, na których graliśmy tatarską muzykę i opowiadał o tej społeczności. Kiedy przyszła pandemia, było mnóstwo czasu, więc zadzwoniłam do pani prezes Związku Karaimów Polskich z pomysłem, żeby opracować te piosenki - wspominała wokalistka.

Co cechuje muzykę Karaimów? - Jest bardzo różnorodna. Mamy tam wpływy krymsko-tatarskie, ukraińskie, litewskie, polskie. Mogłam sobie podróżować po muzycznej mapie. Karaimi często pożyczali muzykę od swoich sąsiadów, więc jest taka eklektyczna, czerpie elementy z bardzo różnych tradycji - mówiła Karolina Cicha.

Obecnie trwa jeszcze zbiórka pieniędzy na realizację płyty - tym samym jest jej wirtualną przedsprzedażą. Link do zrzutki.

Karolina Cicha i muzyka karaimska

Etno-miłość Karoliny Cichej
Etno-miłość Karoliny Cichej Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: M. Nasternak, S. Witas

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości