Styl życia

Jakie wybrać druty do robótek ręcznych dla początkujących? Bambusowe, drewniane czy z żyłką?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Babcia pokazująca wnuczce jak robić na drutach

Wybór odpowiednich drutów do robótek ręcznych to główny problem początkujących pasjonatów dziergania. Jest to istotnie wybór bardzo ważny, ponieważ od grubości i wykonania drutów zależeć będzie łatwość, z jaką wykonamy robótkę oraz efekt końcowy. Najistotniejsza jest jednak osobista preferencja. Niektórzy wolą, aby robótka się nie ześlizgiwała z drutów, a dla innych będzie ważniejsze, by oczka łatwo przechodziły z jednego druta na drugi.

Na rynku istnieje szeroki wybór drutów: z plastiku, drewna, bambusa, stali i aluminium. Do tego druty różnią się pod względem grubości i długości. Jak wybrać te właściwe dla naszego stopnia zaawansowania i danej robótki?

Druty dla początkujących

Dla zaczynających przygodę z dziewiarstwem poleca się druty lekkie i twarde: takie będą druty plastikowe i akrylowe. Ułatwią one szybkie dzierganie, ale niestety ich powierzchnia jest wyjątkowo gładka, dlatego u niedoświadczonych osób robótka może się zsuwać. Na sam początek najlepiej zaopatrzyć się również w druty drewniane, które będą lepiej trzymać włóczkę.

Jaką grubość drutów do robótek dla początkujących wybrać?

W sklepach dostępne są druty różnej średnicy, która podana jest zawsze w milimetrach. Najcieńsze druty mają średnicę 1,25 mm (druty pończosznicze), a najgrubsze (kołki) 15 mm. Grubość dostosujemy do włóczki, z której chce się wykonać robótkę: zasadniczo grubsza dzianina będzie wymagać grubszych drutów. Na opakowaniu włóczki często podana jest informacja, jakiej grubości drutów najlepiej do niej użyć. Podana jest także próbka, która mówi o tym, ile oczek i rzędów należy wykonać, aby otrzymać kwadrat 10x10 cm.

Jeśli jednak takiej informacji by zabrakło, podpowiadamy:

  • Najgrubsze druty (6-10) przydadzą się przy dzierganiu ażurowych robótek o grubych oczkach.
  • Druty średniej grubości (3-5) mogą być używane do swetrów, szalików, czapek.
  • Cienkie druty (1-3) będą dobre do robótek o oczkach zwartych, przydadzą się również przy ściągaczach z cienkiej wełny.

Długość drutów do robótek

Większość robótek wykonasz na drutach o standardowej długości (ok. 35 cm). Jeśli jednak planuje się zrobienie rękawiczek lub skarpetek, warto pamiętać, aby zaopatrzyć się w druty krótkie. Krótkie druty są też czasem zwyczajnie wygodniejsze, kiedy nie ma się zbyt wiele miejsca na dzierganie. Przy drutach z żyłką istotna również będzie długość żyłki, ponieważ na niej musi zmieścić się obwód robótki.

Kształt drutów do robótek ręcznych

Druty proste dzielą się na jednostronne i dwustronne. Druty jednostronne zakończone są zatyczką, dzięki której przerabiane oczka nie spadną. Sprzedawane są w parach, przy użyciu tych drutów potrzebne są dwa o tej samej grubości. Krótkie druty dwustronne są głównie stosowane do robienia skarpetek lub rękawiczek, ponieważ umożliwiają dzierganie robótek o małym obwodzie. Są sprzedawane w kompletach po 5 sztuk, ponieważ na czterech rozkładamy oczka, tworząc kwadrat, a piątym nabieramy nowe.

Druty z żyłką, tak jak dwustronne, umożliwią dzierganie okrągłej robótki, ale większej. Różnią się między sobą długością żyłki: ponieważ na żyłce gromadzą się przerabiane oczka, należy dobrać jej długość do obwodu planowanej robótki.

Istnieją również druty pomocnicze, wygięte w taki sposób, aby umożliwić odłożenie jakiegoś elementu robótki na później, np. dorobienia kieszeni, przeplatania warkoczy.

Z jakich materiałów zrobione są druty do robótek ręcznych?

Druty drewniane są oczywiście najbardziej naturalne, ale i najdroższe. Warto zainwestować w jedną parę uniwersalnego rozmiaru, jednak zwracając uwagę na jakość wykonania: niektóre drewniane druty mogą zaciągać włóczkę. Pokrewnymi drutów z drewna są druty bambusowe, które obecnie zyskują na popularności. Będą one znacznie lżejsze i o matowej powierzchni, która wspaniale przytrzyma robótkę. Jedyną wadą takich drutów jest ich krótkowieczność: wraz z użytkowaniem, bambusowe końcówki ulegną wytarciu. Tak samo lekkie, ale gładsze będą druty plastikowe i z aluminum. Druty teflonowe będą być może najlepsze dla początkujących. Są trwalsze i mają gładką powierzchnię, co sprawia, że oczka będą się po nich szybko prześlizgiwać.

Na co zwracać uwagę przy zakupie drutów do robótek ręcznych?

Warto zwracać uwagę na etykietę opakowania drutów. Często znajduje się na niej na niej informację o ich przeznaczeniu, np.: “druty do skarpet”. Sugestię dotyczącą rodzaju drutów często w można znaleźć opisie robótki, z której się korzysta.

Babcia ucząca wnuczkę robić na drutach
Megan Maloy/Getty Images Babcia ucząca wnuczkę robić na drutach Źródło: Getty Images

Warto również zwrócić uwagę na dwie rzeczy: końcówkę i powierzchnię trzonu. Aby nie uszkodzić przypadkiem włóczki, druty powinny być zakończone stosunkowo ostrym szpicem i mieć gładką powierzchnię, by nie zadzierać materiału.

Przybory pomocnicze do drutów

Do rozpoczęcia przygody z dziewiarstwem potrzeba jedynie chęci do pracy, odpowiedniej pary drutów i włóczki. Jeśli jednak jest się pewnym, że jest to hobby w które chce się zaangażować, można zaopatrzyć się w różne akcesoria:

  • miarkę do określenia grubości drutów,
  • agrafki dziewiarskie do trzymania nieprzerabianych oczek,
  • licznik rzędów,
  • pierścienie do zaznaczenia początku okrążenia.

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości