Styl życia

Choinka, jemioła, kaktus. Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat

Styl życia

Aktualizacja:

W dniu Wigilii w studiu Dzień Dobry TVN gościł ogrodnik Łukasz Skop, który opowiedział o świątecznych roślinach. Jakich kwiatów nie może zabraknąć w grudniu w naszych domach?

Wśród świątecznych roślin prym wiedzie choinka, a wśród kwiatów bryluje poinsecja – czyli gwiazda betlejemska. To nie jedyne rośliny, które wprowadzają do domu świąteczny klimat i atmosferę. Dzisiaj Łukasz Skop pokazał top roślin na święta - od kwiatów domowych po ogrodowe oraz takie, które możesz wykorzystać do przygotowania odświętnych dekoracji: stroików, girland i wianków.

Choinka

Choinka jest niekwestionowanym symbolem świąt. Od wielu lat jest na pierwszym miejscu. Cięte czy w doniczkach - wszystkie choinki natychmiast wprowadzają w domu odświętny klimat. Skąd wzięła się choinka?

Choinka przywędrowała do nas z Anglii, z Niemiec i z Francji na początku XIX wieku, bardzo szybko stała się popularna i teraz chyba nic jej nie zdetronizuje.

– powiedział Łukasz.

Dla tych, którzy jeszcze nie zakupili świątecznego drzewka, Łukasz miał dobrą radę. Kupując cięte drzewko, pamiętajmy, aby po zakupie odciąć dwa centymetry pnia i wstawić do wiadra z wodą, żeby choinka nie gubiła igieł.

Gwiazdy betlejemskie

Kolorowe liście gwiazdy betlejemskiej robią wrażenie. Pięknie zdobią one wnętrze każdego domu i wprowadzą świąteczny nastrój. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby roślina miała dużo pączków kwiatowych. Dzięki temu gwiazda betlejemska będzie stała na naszym parapecie jeszcze długo po świętach.

Jemioła

Tuż przed Gwiazdką uliczni sprzedawcy ze swoimi przenośnymi stoiskami czyhają za każdym rogiem gotowi sprzedać nam bukiet jemioły. Ta roślina w czasie świąt powinna znaleźć się w każdym domu.

Żeby jemioła nam w domu długo wytrzymała, w momencie zakupu wybieramy całą kulę, która jest na gałęzi.

– dodał Łukasz.

Kaktus bożonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy zwany jest również grudnikiem. Roślina ta kwitnie w środku zimy i jest jednym z najpopularniejszych kwiatów domowych sprzedawanych tuż przed świętami. Niestety najczęściej radość z niego trwa krótko, bo grudnik nie lubi zmiany otoczenia. Przyniesiony ze sklepu do domu, zaczyna zrzucać pąki kwiatowe i może w ogóle nie zakwitnąć.

Zostawmy grudnika w spokoju, pozwólmy mu wypuścić nowe pąki. On na pewno to zrobi, tylko potrzebuje trochę czasu.

Cytrusy

W niejednym domu Boże Narodzenie pachnie pomarańczami i mandarynkami. Jak dać o drzewko cyrusowe? Łukasz polecił, aby w zimowym okresie skupić się na umiarkowanym podlewaniu rośliny.

Ciemiernik

Ciemierniki nazywane są także różami Bożego Narodzenia. Ich wyjątkowość polega na tym, że kwitną często jako jedne z pierwszych kwiatów w ogrodach i wielu gatunkom ciemierników niestraszny mróz i śnieg. Zdarza się, że w wyjątkowo ciepłe i łagodne zimy zakwitają już w grudniu. Możesz z nich ułożyć świąteczne bukiety i będą to właściwe kwiaty na właściwym miejscu - silne, krzepkie i wytrzymałe.

Ardizja

Ta przepiękna roślina doniczkowa, która może być nowym symbolem świąt. Ardizja rośnie dość powoli, więc nie musimy jej przycinać.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości