Wiesław Kubasik - niezwykły fan Czesława Niemena o swojej pasji: "To jest choroba, której nie powinno się leczyć"

''Czesław Niemen wiecznie żywy''
Choć w tym roku minęła już 16. rocznica śmierci Czesława Niemena, pamięć o nim nie przemija. Wokalista cały czas ma wiernych fanów swojej osoby i twórczości. Jednym z nich jest Wiesław Kubasik. O swojej pasji opowiedział w materiale Katarzyny Chętnik.

Wiesław Kubasik – fan Czesława Niemena

Czesław Niemen na stałe zapisał się w historii polskiej muzyki. Nie ma prawdopodobnie osoby, która nie słyszałaby nigdy piosenek takich, jak "Dziwny jest ten świat", "Sen o Warszawie" czy "Jednego serca". Wybitny piosenkarz i kompozytor zmarł w styczniu 2004 roku. Choć od tamtego czasu minęło już 16 lat, muzyka cały czas żyje w sercach swoich fanów.

Jednym z nich jest Wiesław Kubasik, którego zainteresowanie osobą i twórczością Czesława Niemena zaczęło się już we wczesnych młodzieńczych latach. Wtedy to w jego rodzinnym domu odtwarzane były płyty z utworami muzyka. Z czasem jego pasja wzrosła.

Niewątpliwie nasiliła się po przyjeździe do Białogardu, bo okazało się, że mieszkała tu rodzina Czesława Niemena, rodzice. W związku z powyższym zacząłem tutaj jeszcze intensywniej "połykać" życie Niemena i jego twórczość

- opowiadał.

Udało mu się nawet znaleźć siostrę i córkę wokalisty oraz grób jego rodziców.

Wiesław Kubasik - pasjonat muzyki Czesława Niemena

Z czasem nawet zmienił swój wygląd, a jego fryzury upodabniały go do nieżyjącego muzyka. Z metamorfozą pana Wiesława musiała poradzić sobie jego partnerka. Na początku nie było to dla niej zbyt łatwe.

Byłam przerażona, bo poznałam zupełnie innego faceta, a w miarę upływu czasu zmieniał się, ale nie przeszkadza mi to. To jest cały czas Wiesiek

- powiedziała Ewa Wołyńska.

O Czesławie Niemenie jego fan mówi jako o ideale człowieka. Nie brakowało mu bowiem talentu, wyglądu i uroku, którym zachwycał kobiety. Również charakterem zaimponował panu Wiesławowi, który przyznał, że przez własną chaotyczność stanowi przeciwieństwo swojego idola.

Jak rozmawiałem z siostrą Niemena, to ona mówiła, że Czesław nigdy nie krzyczał. Po prostu był bardzo poukładany. Zawsze chciałem takim być, a mi się to nigdy nie udało

- wspominał fan piosenkarza.

Siostra Czesława Niemena opowiedziała też Wiesławowi Kubasikowi też wiele historii z o swoim bracie – od początku do samego końca jego życia. Zmarła w marcu 2020 roku.

Muzyka Czesława Niemena wiecznie żywa

Wiesław Kubasik nie tylko zafascynował się osobą i muzyką Czesława Niemena, lecz także stworzył lokal poświęcony artyście. To tam cały czas rozbrzmiewają jego utwory. Miejsce nie ma charakteru biznesowego.

Wiedziałem, że tego rodzaju placówka kulturalna nigdy w życiu na siebie nie zapracuje, ale jestem farmaceutą, więc na ten chleb pracuję gdzie indziej

- wytłumaczył mężczyzna.

Można tam zobaczyć wiele płyt winylowych nagranych przez Czesława Niemena pochodzących od różnych osób. W gronie darczyńców wydawnictw znalazła się córka piosenkarza. Wielu przynosi panu Wiesławowi egzemplarze z własnych kolekcji. Obok płyt w lokalu znajdziemy wiele różnych pamiątek związanych piosenkarzem, jak chociażby zdjęcie wędkującego w wolnym czasie artysty.

One są tutaj co jakiś czas eksponowane, pokazywane. Ktokolwiek do nas przyjeżdża, to zawsze oczywiście opowiadam, pokazuję, puszczę muzykę, oglądamy zdjęcia

- opowiadał fan Czesława Niemena

Pomnik Czesława Niemena

Lokal nie jest jedynym takim upamiętnieniem Czesława Niemena. Z czasem bowiem pojawiła się idea stworzenia pomnika tego wybitnego muzyka, w którą mocno zaangażował się pan Wiesław. Dużą przeszkodą okazały się wtedy potrzebne fundusze, czyli aż 90 tys. złotych. Zrodziło się jednak masowe poruszenie, dzięki któremu możliwe było zrealizowanie planu.

Z pasji, z miłości do Czesława Niemena nie sposób zrezygnować, bo to jest jak choroba. Jak się już raz zarazi, to trzeba na nią chorować i nie szukać lekarstwa, bo to jest choroba, której nie powinno się leczyć

- podsumował swojego zainteresowanie muzykiem jego miłośnik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Aleksandra Kwaśniewska wspiera uczniów. W mediach społecznościowych opublikowała zabawne zdjęcie z dzieciństwa

Małgosia Rozenek-Majdan wraca na ekrany telewizorów wcześniej, niż zakładano. Kiedy premiera "Projektu Lady"?

Marian Łącz - piłkarz, aktor i dusza towarzystwa. Laura Łącz: "Jego śmiech słychać było z daleka"

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Katarzyna Chętnik

podziel się:

Pozostałe wiadomości