Hobby

Jak narysować tulipana? Wskazówki dla początkujących

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk

Narysowanie kwiatów nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Jedne z prostszych do narysowania kwiatów to tulipany. Aby stworzyć pięknego tulipana, wystarczy odrobina cierpliwości i wytężona obserwacja. Sprawdź, jak narysować tulipana.

Każda osoba, która ma zamiar zacząć naukę rysowania, musi pamiętać o trzech podstawowych rzeczach!

Pierwsza zasada: Kiedy po raz pierwszy zabierasz się do przygotowania szkicu, nie spodziewaj się od razu spektakularnych efektów. Jeżeli będziesz regularnie i sumiennie ćwiczył, dasz radę znacząco poprawić jakość rysunków. Podobno talent to tylko słowo, a 90% sukcesu to ciężka praca.

Druga zasada: Baw się dobrze! Nie nastawiaj się na to, że od razu będziesz mistrzem, i spróbuj bawić się, rysując. Jednocześnie jeżeli po jakimś czasie stwierdzisz, że nie sprawia ci to już przyjemności, a stało się jedynie irytującym obowiązkiem, pozwól sobie na odpoczynek lub po prostu zacznij szukać nowego hobby i nie miej do siebie o to pretensji!

Trzecia zasada: Nie kupuj drogich materiałów, zanim nie przekonasz się, że rysowanie cię wciągnie. Na początek wystarczy ci zwykły papier rysunkowy lub techniczny oraz twarde lub miękkie ołówki – w zależności od tego, czy chcesz szkicować, ostrożnie nadając kształt wybranym obiektom, czy wolisz zdecydowane ruchy.

Jak stworzyć rysunek tulipana?

Tulipany to jedne z łatwiejszych do narysowania kwiatów. Mają dosyć prostą budowę i zwykle jednolitą barwę, co pozwala na zabawę światłocieniem w trakcie szkicowania rysunku tulipana.

Jak namalować tulipana? Zacznij od przygotowania stanowiska pracy, zwłaszcza jeżeli chcesz ćwiczyć rysowanie, a nie tylko wykonać prosty szkic tulipana. Blat powinien być na takiej wysokości, żebyś mógł oprzeć na nim swobodnie łokcie mniej więcej pod kątem 90 stopni. Następnie zadbaj o podkładkę pod kartki papieru, aby nie porysować stołu. Jeżeli planujesz pracę z pastelami, dodatkowo połóż na stół folię, która zabezpieczy blat przed zabrudzeniem. Do wykonania szkicu tulipana przygotuj również papier, najlepiej techniczny. Im grubszy papier, tym bardziej odporny na ścieranie, a przy pierwszych próbach rysowania tulipana na pewno będziesz często używał gumki. Przygotuj również ołówki o różnym stopniu miękkości i – jeśli masz ochotę – pastele suche.

Jak narysować tulipana krok po kroku?

Aby wykonać szkic tulipana, zwróć najpierw uwagę na jego budowę. Jeśli spojrzysz na kwiat jak na figurę geometryczną, zobaczysz kilka owalnych kształtów układających się w płatki, nieregularną linię zbliżoną jedynie odrobinę do prostej będącą łodygą oraz liście, które w przypadku tulipanów stanowią nie lada ozdobę i można powiedzieć, że nieco przypominają kształtem romby lub trójkąty o bardzo długich ramionach.

Zacznij od rozplanowania położenia kwiatu na kartce papieru, tak aby uzyskać ładną i symetryczną kompozycję. Za wzór możesz wziąć zdjęcie z Internetu albo prawdziwe tulipany. Szkic tulipana zacznij od płatków. Stwórz kilka podłużnych owali nakładających się na siebie w około 30 proc. W ten sposób możesz w jednym tulipanie stworzyć trzy płatki widziane niemal w całości z przodu. Zdecyduj również, czy chcesz, aby tulipan miał zwinięte płatki czy otwarte. Otwarte będą bardziej spiczaste na końcach, zwinięte będą razem tworzyć kształt podłużnego pąka.

Następnie naszkicuj łodygę. Pamiętaj, aby nie była całkiem prosta. Ładnie będzie wyglądać łodyga lekko wygięta w łuk. Ważne jest również, aby u nasady kwiatu była cieńsza niż na dole. Nie rób jednak zbyt wielu zagięć, bo będzie wyglądać jak połamana.

Ostatnim krokiem w wykonaniu szkicu tulipana są liście. Najpierw zrób większe, zaczynające się u nasady kwiatu, potem dodaj mniejsze, wystające zza tych dużych, otulające łodygę i sięgające niemal do samego kielicha.

Jak namalować tulipana krok po kroku?

Kiedy szkic tulipana jest już gotowy, możesz wypełnić go, cieniując odpowiednio ołówkiem albo używając pasteli. Druga opcja daje ciekawsze efekty i wcale nie jest trudniejsza od pierwszej. Jednak jeżeli dopiero zaczynasz się uczyć, narysuj tulipana najpierw za pomocą ołówka, aby móc poćwiczyć obserwację. Aby nałożyć kolor na rysunek, najpierw namaluj tło (czyli pokoloruj wszystko poza kwiatem) dłuższą częścią pastela. Po wykonaniu tła możesz wziąć się za wypełnianie kolorem szkicu tulipana. Pamiętaj, aby używać kilku odcieni tego samego koloru. Ważne, aby kwiat nie był monochromatyczny i aby uwzględnić cieniowanie, które można zrobić również przy pomocy pasteli, używając o kilka odcieni ciemniejszego koloru niż podstawowy.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, jak wykonać rysunek tulipana, spróbuj oprzeć się na licznych tutorialach.

Zobacz też:

Zobacz wideo: HGTV: Jak pomalować boazerię - krok po kroku

HGTV: Jak pomalować boazerię – krok po kroku
HGTV: Jak pomalować boazerię – krok po kroku

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Linda Raymond/Getty Images

Pozostałe wiadomości