Finanse i Praca

OszczędzaMY na środkach czystości. Ekspertka: "Dzięki temu mam na koncie dodatkowo 55 złotych"

Finanse i Praca

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Łukasz Kowalski
OszczędzaMY na środkach czystości
OszczędzaMY na środkach czystościDzień Dobry TVN
wideo 2/8

W cyklu "OszczędaMY" Dzień Dobry TVN Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, dziennikarka i autorka książek pokazała, jak zrobić środki czystości z rozmaitych resztek. Oto łatwe i praktyczne przepisy.

DIY: Naturalne środki czystości 

Nawóz

Wodę po gotowaniu ziemniaków możemy śmiało użyć jako nawóz do kwiatów. - Jest wartościowa, ma dużo wapnia, potasu, więc można ją spokojnie wykorzystać do pielęgnowania naszych ogrodowych, balkonowych czy parapetowych kwiatów. Najlepiej przelać ją do słoiczka. Pamiętać o tym wykorzystaniu wcześniej, zanim zaczniemy gotować ziemniaki i nie solić jej. Ziemniaki można spokojnie posolić później albo nie solić w ogóle - tłumaczyła Sylwia Majcher w Dzień Dobry TVN.

Uniwersalny płyn do sprzątania

Zastąpi kilka różnych środków, więc to spora oszczędność. - Skórki cytrusów - mogą być pomieszane i pomarańczy, i cytryn, i limonki, i grejpfrutów, wszystko, co macie - zalewamy ciepłą wodą wymieszaną z pięcioma łyżkami cukru. [...] Kiedy słoik mi się wypełni, zakręcam go mocno i zostawiam na 6 tygodni w suchym, ciepłym miejscu - wyjaśniła edukatorka ekologiczna.

Jak dodała, po 6 tygodniach wystarczy 50 ml płynu wymieszać z ciepłą wodą. Roztwór nadaje się m.in. do mycia podłóg, okien, lustra. - Jest bezpieczny dla tych wszystkich miejsc i przede wszystkim dla naszego zdrowia, bo nie ma żadnych niebezpiecznych substancji. Do tego zostawia naturalny aromat - podkreśliła dziennikarka.

Proszek do prania

Składniki:

  • 100 g boraksu,
  • 100 g sody kalcynowanej,
  • 2 łyżki starego mydła,
  • 10-15 kropli olejku eterycznego.

Wszystkie składniki należy porządnie wymieszać. Mikstura starczy na ok. 30 prań. - Nadaje się zarówno do ubrań kolorowych, jak i białych - zaznaczyła Sylwia Majcher.

OszczędzaMY na środkach czystości

Średnie ceny w sklepie:

  • nawóz - 10 zł,
  • uniwersalny płyn do sprzątania - 5 zł,
  • proszek do prania - 15 zł,
  • mleczko do czyszczenia - 5 zł,
  • peeling - 20 zł.

- Cała gama różnych środków do sprzątania. Do wszystkiego wykorzystałam resztki. Musiałam tylko kupić składniki do domowego proszku. Szybka kalkulacja, jak bardzo się opłaca. Nie chce wyjść inaczej, 55 złotych mam na koncie dodatkowo, dzięki takim oszczędnościom - podsumowała Sylwia Majcher.

Zobacz w materiale wideo, jak przygotować mleczko do czyszczenia i peeling.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości